Overall Winner
Lyudmila Tuboltseva
HeavyWeight
1 Maryna Alf (Ukraine)2 Olga Puzanova (Russia)
3 Rene Campbell (United Kingdom)
4 Michaela Schmidt (Germany)
5 Malgorzata Dabrowska (Poland)
6 Lucie Limbrunnerova (Czech Republic)
7 Mikki Grebel (Belgium)
8 Işil Aktan (Turkey)
9 Ginta Mihaela-Catalina (Romania)
LightWeight
1 Lyudmila Tuboltseva (Russia)2 Alena Bosanska (Slovakia)
3 Angelica Raducu Raluca (Romania)
4 Melinda Zsiga (Hungary)
Junior
1 Beatrice Mihaela Serban (Romania)2 Ludmila Sircova (Czech Republic)
3 Corina Visan (Romania)
4 Cristina Alonso (Spain)
5 Dora Maria Lenger (Hungary)
6 Friderika Makaine Szlavik (Hungary)
Masters
1 Natalia Vtyurina (Russia)2 Lyudmila Tuboltseva (Russia)
3 Elena Stasiukyniene (Lithuania)
4 Nina Mukhortova (Russia)
5 Lottie Bendix (Denmark)
6 Paola Boschero (Italy)
7 Larisa Denisova (Russia)
8 Sophia McNamara (Ireland)
Figure Overall Winner
Zrinka Fišer
Figure A
1 Valentina Mazzola (Italy)2 Mari Päkkilä (Finland)
3 Olga Wernerowska (Poland)
4 Raminta Valaitiene (Lithuania)
5 Cristina Chirita (Romania)
6 Alicja Klarkowska (Poland)
7 Katalin Anita Tamas (Hungary)
8 Tetiana Davidenko (Ukraine)
9 Veronika Zubačová (Czech Republic)
Figure B
1 Zrinka Fišer (Croatia)2 Cristina Romano (Italy)
3 Priscilla Katzmaier (Austria)
4 Yuliya Horyachun (Ukraine)
5 Florina Cernat (Romania)
6 Elena Masarykova (Slovakia)
7 Rada Kircheva (Bulgaria)
8 Andrea Kalafutova (Slovakia)
9 Vera Novichkova (Ukraine)
10 Marta Alešiūnaitė (Lithuania)
11 Cecilia Barbut (France)
12 Corine Cucchiara (France)
Figure C
1 Ekaterina Gamagina (Russia)2 Adela Ondrejovicova (Slovakia)
3 Eva Rusan (Croatia)
4 Marit Ohtonen (Finland)
5 Michaela Růžičkova (Czech Republic)
6 Liudmila Nikitina (Russia)
7 Daniela Pfeiffer (Germany)
8 Vanessa Astoul (France)
9 Neriman Kuzucu (Turkey)
10 Andrina Jakušic (Croatia)
11 Livia Bulyaki (Hungary)
12 Alesa Krze (Slovenia)
Figure D
1 Sidibe Khoudiedji (France)2 Anastasia Gurina (Belarus)
3 Yulia Ushakova (Russia)
4 Olga Karavayeva (Ukraine)
5 Veronika Blažev (Croatia)
6 Sanela Terzo (Bosnia)
7 Meri Antonic (Croatia)
8 Radmila Delić (Serbia)
9 Šarka Pickova (Czech Republic)
10 Renata Sulekaite (United Kingdom)
11 Sonata Ilijonskiene (Lithuania)
12 Vitalina Ostrovska (Ukraine)
13 Yulianna Orlova (Russia)
14 Dina Želnina (Latvia)
15 Esther Kelm (Germany)
- Lesley Barents (Netherlands)
- Burcu Kavalci (Turkey)
Figure Masters Overall Winner
Margarita Charaim
Figure 35+
1 Margarita Charaim (Lithuania)2 Emi Perez (Spain)
3 Elena Kizima (Russia)
4 Priscilla Katzmaier (Austria)
5 Maria Mas Delgado (Spain)
6 Yolanda Fernandez (Spain)
7 Linda Jensen (Denmark)
8 Montserrat Ventura (Spain)
9 Maryla Kubienova (Czech Republic)
10 Milena Koudelková (Czech Republic)
11 Jana Kabrtova (Spain)
12 Gwenn Kellett (Ireland)
Figure 45+
1 Kristin Kristjansdottir (Iceland)2 Jona Lovisa Jónsdóttir (Iceland)
3 Giuditta Magazzino (Italy)
Figure Junior Overall Winner
Doina Gorun
Figure Junior Short
1 Doina Gorun (Italy)2 Cristina Chirita (Romania)
3 Tetiana Davidenko (Ukraine)
4 Tatiana Piackova (Slovakia)
5 Andrea Chorubczyk (Poland)
6 Georgiana Gradinaru (Romania)
Figure Junior Tall
1 Adela Ondrejovicova (Slovakia)2 Renata Szmutku (Romania)
3 Elin Hassel (Finland)
4 Brigita Vecerskaite (Lithuania)
5 Eleja Lukyte (Lithuania)
6 Rebeka Gyulay (Hungary)
7 Ragnhildur Finnbogadottir (Iceland)