2007 European Amateur Championships - IFBB

Overall Winner
Pavel Kirilenko

Super-HeavyWeight

1 Pavel Kirilenko   (Russia)

2 Oleg Emelianov   (Ukraine)

3 Marek Olejniczak   (Poland)

4 Andrzej Kolodziejczyk   (Poland)

5 Paata Petriashvili   (Georgia)

6 Alonso DelFresno   (Spain)

7 Marco Lucacci   (Italy)

HeavyWeight

1 Robert Piotrkowicz   (Poland)

2 Dmitry Salik   (Ukraine)

3 Sener Cinouglu   (Switzerland)

4 Arvydas Mickus   (Lithuania)

5 Michal Krakowski   (Poland)

6 Antonio Morales Vidal   (Spain)

7 Paolo Marsella   (Italy)

8 Rovshan Guliyev   (Azerbaijan)

9 Erminio Marconi   (Italy)

10 Thomas Holzer   (Germany)

11 Michael Zimmerman   (Austria)

12 Yuliy Rusev   (Bulgaria)

Light-HeavyWeight

1 Dmitry Klimov   (Russia)

2 Oleksandr Slobodyanyuk   (Ukraine)

3 Oleksandr Khlyebnikov   (Ukraine)

4 Antonio Furić   (Croatia)

5 Mohammad Pashayi   (Azerbaijan)

6 Peter Tatarka   (Slovakia)

7 Rafael Gutierrez   (Spain)

8 Libor Kase   (Czech Republic)

9 Tomasz Bobrowski   (Poland)

MiddleWeight

1 Alexander Kodzoev   (Russia)

2 Vugar Verdiyev   (Azerbaijan)

3 Marian Cambal   (Slovakia)

4 Sergeiy Sorokin   (Ukraine)

5 Xisco Serra   (Spain)

6 Steven Wilson   (France)

7 Mahmoud Savalan   (Azerbaijan)

8 Nadzhi Hyusein   (Bulgaria)

9 Jarosław Makowiecki   (Poland)

10 Pawel Jablonski   (Poland)

11 Markus Kaminski   (Germany)

Light-MiddleWeight

1 Igor Losev   (Russia)

2 Mikhail Vorobiev   (Russia)

3 Taguir Fakhrutdinov   (Azerbaijan)

4 Giuseppe DeGiorgi   (Italy)

5 Otakar Hrdlicka   (Czech Republic)

6 Darius Petrokas   (Lithuania)

7 Heinze Weindl   (Austria)

8 Adonis Georghiou   (Cyprus)

WelterWeight

1 Nikolay Chernetsky   (Russia)

2 Dmitri Anisimov   (Ukraine)

3 Marek Zatloukal   (Czech Republic)

4 Elmar Abdullaev   (Azerbaijan)

5 Galin Kolarov   (Bulgaria)

6 Jean Mega   (France)

LightWeight

1 Aleksandr Eskin   (Russia)

2 Yalchin Mamedov   (Azerbaijan)

3 Marcel Jasen   (Slovakia)

4 Farhad Guliyev   (Azerbaijan)

5 Stefan Fischer   (Germany)

6 Olaf Tenzer   (Germany)

7 Leo D'Adderio   (France)

BantamWeight

1 Igor Pavlov   (Russia)

2 Adam Cibula   (Slovakia)

3 Grzegorz Sochacki   (Poland)

4 Mauro Ranieri   (Italy)

Junior

1 Aleksei Lesukov    Алексей Лесуков   (Russia)

2 Roman Gavryshchuk   (Ukraine)

3 Sergey Basarov   (Russia)

4 Mikhail Dirun   (Russia)

5 Rene Blaschek   (Austria)

6 Michail Motanov   (Lithuania)

7 Milan Menda   (Czech Republic)

8 Martin Smutek   (Czech Republic)

9 Tomasz Ziolkowski   (Poland)

10 Oskars Stals   (Latvia)

11 Marin Meksi   (Albania)


Masters Overall Winner

Sergey Biller

Masters 40+ HeavyWeight

1 Sergey Cheremnykh   (Russia)

2 Stanislav Shakh-Nazarov   (Russia)

3 Wolfgang Schober   (Austria)

4 Alexandr Alexeev   (Russia)

5 Vadim Boyarshinov   (Russia)

6 Rovshan Guliyev   (Azerbaijan)

7 Robert Winogrodzki   (Poland)

8 Leonardo Giancippoli   (Italy)

9 Josef Briechle   (Germany)

Masters 40+ MiddleWeight

1 Stavros Malaktos   (Cyprus)

2 Igor Shmatchenko   (Russia)

3 Grzegorz Strojecki   (Poland)

4 Igor Semenchuk   (Russia)

5 Patrick Cornuet   (France)

Masters 40+ LightWeight

1 Sergey Biller   (Russia)

2 Werner Zenk   (Germany)

3 Maurizio Minoccari   (Italy)

4 Sergey Dolgirev   (Russia)

5 Paolo Mari   (Italy)

6 Lubos Ulman   (Czech Republic)

7 Dimitry Murzin   (Russia)

Masters 50+

1 Alexander Yashankin   (Russia)

2 Antonio Vergiani   (Italy)

3 Aivars Visockis   (Latvia)

4 Valeri Parfenov   (Russia)

5 Sigurdur Gestsson   (Iceland)

6 Milan Ecler   (Czech Republic)


Classic Overall Winner

Parfait-Aime Konstedt

Classic Short

1 Marcel Hajek   (Czech Republic)

2 Joel Carlos Scheek   (Netherlands)

3 Teymur Aslanov   (Azerbaijan)

4 Konstantin Paskalev   (Bulgaria)

5 Giancarlo LaPiana   (Italy)

6 Zakaria Uriadmkopheli   (Georgia)

Classic Medium

1 Parfait-Aime Konstedt   (Switzerland)

2 Aleksander Denisenko   (Russia)

3 František Huf   (Czech Republic)

4 Petr Fedorov   (Russia)

5 Pavel Bartonicek   (Czech Republic)

6 Slaven Petrović   (Croatia)

7 Elby Osmanov   (Azerbaijan)

8 Ladislav Korsch   (Slovakia)

9 Mariusz Balazinski   (Poland)

10 Andriy Karpikov   (Ukraine)

11 Argo Vaible   (Estonia)

12 Marek Vomacka   (Czech Republic)

13 Juraj Zitnan   (Slovakia)

14 Imre Vähi   (Estonia)

15 Goran Gustek   (Croatia)

Classic Tall

1 Roman Plachinta   (Russia)

2 Lubos Malinak   (Slovakia)

3 Andreas Plate   (Germany)

4 Tomas Mach   (Czech Republic)

5 Bjorn Vestrum Olsson   (Norway)

6 Artem Rasov   (Russia)

7 Bartosz Sokolowski   (Poland)

8 Enrico Deiana   (Italy)

9 Jiri Wagner   (Czech Republic)

10 Jose Lopez (4)   (Spain)

11 Bogdan Cirlan   (Romania)

12 Jurii Spasokukotski   (Ukraine)

13 Argo Ader   (Estonia)

14 Goran Ilic   (RS)

15 Viktor Gegeshidze   (Georgia)

Classic Junior

1 Lukas Topinka   (Czech Republic)

2 Alexander Molodykh   (Russia)

3 Nerijus Grybas   (Lithuania)

4 Patryk Kot   (Poland)

5 Eiko Rapur   (Estonia)

6 Maxim Kozhevnikov   (Russia)