2009 European Amateur Championships - IFBB

Overall Winner
Hristomir Hristov

Super-HeavyWeight

1 Dimitar Dimitrov   (Bulgaria)

2 Dmitry Golubochkin   (Russia)

3 Leonid Istomin   (Russia)

4 Andrzej Kolodziejczyk   (Poland)

5 Mario Hemmer   (Austria)

6 Georgij Dimitrov   (Bulgaria)

HeavyWeight

1 Andriy Kukharchuk   (Ukraine)

2 Serhiy Muchak   (Ukraine)

3 Sener Cinouglu   (Switzerland)

4 Hamidreza Keshani   (Azerbaijan)

5 Anatolij Kudlay   (Ukraine)

6 Luigi Quinto   (Italy)

Light-HeavyWeight

1 Peter Tatarka   (Slovakia)

2 Vugar Verdiyev   (Azerbaijan)

3 Antonio Furić   (Croatia)

4 Ott Kiivikas   (Estonia)

5 Mohammad Pashayi   (Azerbaijan)

6 Thomas Geel   (Switzerland)

MiddleWeight

1 Sergii Ges   (Ukraine)

2 Slawomir Zaloga   (Poland)

3 Marian Cambal   (Slovakia)

4 Amit Sapir   (Israel)

5 Andriy Sharapov   (Ukraine)

6 Roman Kronberger   (Austria)

Light-MiddleWeight

1 Artem Bradov   (Ukraine)

2 Tomasz Pietras   (Poland)

3 Mirsad Terzo   (Bosnia)

4 Pavel Lemmer   (Czech Republic)

5 Atanas Georgiev   (Bulgaria)

6 Nikola Zaric   (Serbia)

WelterWeight

1 Hristomir Hristov   (Bulgaria)

2 Antonio Bellaroba   (Switzerland)

3 Jan Sotak   (Slovakia)

4 Semih Boga   (Turkey)

5 Francesco Melis   (Italy)

6 Alberto Corrales   (Spain)

LightWeight

1 Slavisa Djordjevic   (Serbia)

2 Predrag Milosevic (2)   (Serbia)

3 Tomasz Blaziak   (Poland)

4 Sergii Protsenko   (Ukraine)

5 Yalchin Mamedov   (Azerbaijan)

6 Dominik Dorbusch   (Germany)

BantamWeight

1 Adam Cibula   (Slovakia)

2 Oleksandr Mykytka   (Ukraine)

3 Marcin Kosel   (Poland)

4 Huseyin Akgali   (Turkey)

5 Tasos Lemoniatis   (Cyprus)

6 Tomas Lukac   (Czech Republic)


Junior Overall Winner

Michail Motanov

Junior - HeavyWeight

1 Szymon Lada   (Poland)

2 Abdel Nasser Al Ahmed   (Bulgaria)

3 Martin Mamrilla   (Slovakia)

4 Marek Dorosz   (Poland)

5 Lorenzo Filippi   (Italy)

6 Andrei Gogoase   (Romania)

7 Adolis Mikelionis   (Lithuania)

8 Jan Heinrich   (Czech Republic)

9 Mikhail Korolev   (Russia)

Junior - LightWeight

1 Michail Motanov   (Lithuania)

2 Jozef Balabas   (Slovakia)

3 Michal Tosecky   (Czech Republic)

4 Sergio Sabou   (Romania)

5 Firat Urun   (Turkey)

6 Filip Vastl   (Czech Republic)

7 Mattia Bogliolo   (Italy)

8 Vlad Traian Almas   (Romania)

9 Vlad Razvan Bota   (Romania)

10 Alexandru Csuka Amelin   (Romania)

11 Catalin Festila   (Romania)


Masters Overall Winner

Rafael Arana Gonzales

Masters 40+ HeavyWeight

1 Vadym Mytryushyn   (Ukraine)

2 Juan Miguel Sanz   (Spain)

3 Harald Helmut Selsam   (Germany)

4 Stanislav Shakh-Nazarov   (Russia)

5 Thomas Burianek   (Austria)

6 Magnus Bess Juliusson   (Iceland)

7 Bernhard Windfelder   (Germany)

8 Alexander Sturm   (Austria)

9 Ferrucio Ferraris   (Italy)

10 Mariusz Grzywacz   (Poland)

Masters 40+ Light-HeavyWeight

1 Jose Carlos Camacho Rebolo   (Portugal)

2 Markus Kaminski   (Germany)

3 Daniele Furiosi   (Italy)

4 Viktor Hell   (Czech Republic)

5 Rovshan Guliyev   (Azerbaijan)

6 Sedat Bekdemir   (Turkey)

7 Victor Maleev   (Russia)

8 Arvydas Miseikis   (Lithuania)

9 Adrian Rusu   (Romania)

10 Zoran Jelisavcic   (Serbia)

11 Jézsef Dénes   (Hungary)

Masters 40+ MiddleWeight

1 Rafael Arana Gonzales   (Spain)

2 Paul Lans   (Netherlands)

3 Jens Schneider   (Germany)

4 Francesco D'Angelo   (Italy)

5 Andrea Parronchi   (Italy)

6 Maurizio Minoccari   (Italy)

7 Costel Torcea   (Romania)

8 Domoskos Balogh   (Romania)

Masters 40+ LightWeight

1 Carlo Capucci   (Italy)

2 Henryk Hryszkiewicz   (Poland)

3 Vasile Craciun   (Romania)

4 Laszlo Gulyas   (Hungary)

Masters 50+ HeavyWeight

1 Aleksandr Aleksejev   (Russia)

2 Wolfgang Schober   (Austria)

3 Antonio Vergiani   (Italy)

4 Ricardo Wallis   (United Kingdom)

5 Stanislav Shon   (Czech Republic)

6 Valery Tsikhamirau   (Belarus)

Masters 50+ LightWeight

1 Werner Zenk   (Germany)

2 Paolo Mari   (Italy)

3 Valter Minetto   (Italy)

4 Milan Bodlak   (Czech Republic)

5 Sergey Bublikov   (Russia)

6 Sean Bullman   (Ireland)

7 Ladislav Thun   (Czech Republic)

8 Vasile Serban   (Romania)

9 Mario Pace   (Malta)

10 Sigurdur Gestsson   (Iceland)

11 Mircea Sibiceanu   (Romania)

Masters 60+

1 Vladimir Uljanov   (Lithuania)

2 Adolf Hopf   (Germany)

3 Eugen Kantor   (Romania)

4 Jan Piotr Olejko   (Poland)

5 Jaroslav Kokes   (Czech Republic)

Classic Short

1 Leonid Rozmarytsia   (Ukraine)

2 Konstantin Paskalev   (Bulgaria)

3 Mahmut Irmak   (Turkey)

4 Farhad Guliyev   (Azerbaijan)

5 Rudolf Kopcok   (Slovakia)

6 Martin Pivko   (Slovakia)

Classic Medium

1 Vladimir Kurdov   (Bulgaria)

2 Jozef Furin   (Czech Republic)

3 Mariusz Balazinski   (Poland)

4 Imre Vähi   (Estonia)

5 Robert Jakovijevic   (Serbia)

6 Vladimir Jovanovic   (Serbia)

Classic Medium-Tall

1 Murat Demir   (Germany)

2 Robert Majewski   (Poland)

3 Daniel Stadelmann   (Austria)

4 Jose Almeida (1)   (Portugal)

5 Paolo Sgro   (Italy)

6 Vladimir Papic   (Serbia)

Classic Tall

1 Taavi Koovit   (Estonia)

2 Lubos Malinak   (Slovakia)

3 Jiri Wagner   (Czech Republic)

4 Nils Langeheine   (Germany)

5 Valerio Depetrillo   (Italy)

6 Aleksandar Savic   (Serbia)

Classic Junior

1 Akop Szostak   (Poland)

2 Denis Maleev   (Russia)

3 Ondrej Milacek   (Slovakia)

4 Milan Barcak   (Slovakia)

5 Petr Bartos   (Czech Republic)

6 Milan Sadek   (Czech Republic)

7 Virgil Andrei   (Romania)

8 Sergiu Tofan   (Romania)

Classic Masters

1 Goran Ilic   (Serbia)

2 Frantisek David   (Czech Republic)

3 Bohumil Tichacek   (Czech Republic)

4 Thomas Batty   (United Kingdom)

5 Oleg Sharikov   (Russia)