2010 European Amateur Championships - IFBB

Overall Winner
Stefan Havlik

Super-HeavyWeight

1 Ratislav Solar   (Slovakia)

2 Andrzej Kolodziejczyk   (Poland)

3 Tomas Mach   (Czech Republic)

4 Serhiy Muchak   (Ukraine)

5 Luca Silvestrini   (Italy)

6 Marco Lucacci   (Italy)

7 Venelin Velikov   (Bulgaria)

8 Bilgehan Koç   (Turkey)

9 Michal Karmowski   (Poland)

DQ Georgij Dimitrov   (BG) (had been 6th)

DQ Yury Leonov   (RU) (had been 2nd)

HeavyWeight

1 Antonio Furić   (Croatia)

2 Tomasz Lech   (Poland)

3 Tomasz Bobrowski   (Poland)

4 Thomas Geel   (Switzerland)

5 Ralph Decelis   (Malta)

6 Paolo Fontana   (Italy)

7 Sasa Stankovic   (Serbia)

8 Jörg Kapfer   (Austria)

9 Gilbert Zammit   (Malta)

10 Serkan Reisoglu   (Turkey)

DQ Sener Cinouglu   (CH) (had been 5th)

DQ Marius Graaterud   (NO) (had been 4th)

Light-HeavyWeight

1 Stefan Havlik   (Slovakia)

2 Ladislav Kuzder   (Slovakia)

3 Martin Engstrom   (Norway)

4 Mirsad Terzo   (Bosnia)

5 Ott Kiivikas   (Estonia)

6 Rossano Marchello   (Italy)

7 Aleš Réman   (Czech Republic)

8 Christian Manasek   (Austria)

9 Joseph Camilleri (2)   (Malta)

10 Manuel Comper   (Austria)

MiddleWeight

1 Marian Cambal   (Slovakia)

2 Juraj Vrabel   (Slovakia)

3 André Regestein   (Germany)

4 Atanas Georgiev   (Bulgaria)

5 Marko Dimitrijevic   (Serbia)

6 Petr Kovar   (Czech Republic)

7 Xisco Serra   (Spain)

8 Mirco Caselli   (Italy)

9 Zoran Kolevski   (Macedonia)

10 Pawel Kacprzynski   (Poland)

11 Renato Lucidi   (Italy)

12 Marvik Maltese   (Malta)

13 Firat Urun   (Turkey)

Light-MiddleWeight

1 Jonatan Reverte   (Spain)

2 Vincente Santamaria   (Spain)

3 Artur Stańczak   (Poland)

4 Aliaksandr Borsan   (Belarus)

5 Salvatore Sabatelli   (Italy)

6 Akos Dobos   (Slovakia)

7 Mariusz Balazinski   (Poland)

8 Sergio Dufort   (Spain)

9 Glenn Van Der Veen   (Netherlands)

10 Vadym Vasylevskiy   (Ukraine)

11 Stanley Raiman   (Netherlands)

12 Lazaros Lazarou   (Cyprus)

13 Roderick Theuma   (Malta)

14 Josef Masin   (Czech Republic)

DQ Atanas Nikolaev   (BG) (had been 1st)

WelterWeight

1 Peter Kokoska   (Slovakia)

2 Josef Hruby   (Czech Republic)

3 Emilio Scoop   (Netherlands)

DQ Oleg Korkosenko   (UA) (had been 2nd)

LightWeight

1 Sergey Gaushov   (Russia)

2 Karol Malecki   (Poland)

3 Sandro Brocca   (Italy)

4 Cor Wijler   (Netherlands)

DQ Arsen Kizochian   (Czech Republic)

BantamWeight

1 Marcin Kosel   (Poland)

2 Giancarlo LaPiana   (Italy)

3 Zsolt Godony   (Hungary)


Junior Overall Winner

Mykhayil Itchenko

Junior - HeavyWeight

1 Mykhayil Itchenko   (Ukraine)

2 Wesley Gasparotto   (Italy)

3 Firat Urun   (Turkey)

4 Oleksandr Krasnokutskyi   (Ukraine)

5 Mattia Bogliolo   (Italy)

Junior - LightWeight

1 Denis Avlasenko   (Russia)

2 Roman Martsynyak   (Ukraine)

3 Oleksandr Kostenko   (Ukraine)

4 Norbert Zajac   (Slovakia)

5 Lubos Kubenka   (Czech Republic)

6 Rafal Ilnicki   (Poland)

7 Petr Gallivoda   (Czech Republic)


Masters Overall Winner

Anatolij Kudlay

Masters 40+ HeavyWeight

1 Anatolij Kudlay   (Ukraine)

2 Alfredo Fernandez   (Spain)

3 Sam Harris (1)   (Germany)

4 Harald Seele   (Germany)

5 Pavlo Chernous   (Ukraine)

6 Marek Zapotoczny   (Poland)

Masters 40+ Light-HeavyWeight

1 Andrey Evtukhov   (Russia)

2 Jose Carlos Camacho Rebolo   (Portugal)

3 Andrea Parronchi   (Italy)

4 Franco DiBella   (Italy)

5 Christian Manasek   (Austria)

6 Richard Leitner   (Germany)

7 Leonid Boyko   (Ukraine)

8 Robert Winogrodzki   (Poland)

9 Rovshan Guliyev   (Azerbaijan)

Masters 40+ MiddleWeight

1 Stephen Graham   (United Kingdom)

2 Gennady Talantsev   (Russia)

3 Kutbettin Bulut   (Turkey)

4 Maurizio Minoccari   (Italy)

5 Josef Hruby   (Czech Republic)

6 Jari Laine   (Finland)

7 Francesco Dangelo   (Italy)

Masters 40+ LightWeight

1 Vasile Craciun   (Romania)

2 James Butler   (Ireland)

3 Gary Murray   (Ireland)

Masters 50+ HeavyWeight

1 Iñigo Ortiz De Mendivil   (Spain)

2 Zuhtu Kotahya Bayram   (Turkey)

3 Antonio Vergiani   (Italy)

4 Yukhym Drubetskyy   (Ukraine)

5 Alexander Bardine (1)   (Russia)

6 Oleksandr Kulikov   (Ukraine)

7 Otto Razek   (Czech Republic)

Masters 50+ LightWeight

1 Zenk Werner   (Germany)

2 Sean Bullman   (Ireland)

3 Oleg Sharikov   (Russia)

Masters 60+

1 Manuel Valbuena   (Spain)

2 Karl Hanning   (Austria)

3 Vladimir Stepanek   (Czech Republic)

4 Adolf Hopf   (Germany)

5 Vasyl Bezpalenko   (Ukraine)


Classic Overall Winner

Tomas Tabaciar

Classic Short

1 Mahmut Irmak   (Turkey)

2 Konstantin Paskalev   (Bulgaria)

3 Rudolf Kopcok   (Slovakia)

4 Teymur Aslanov   (Azerbaijan)

5 Robert Horvat   (Croatia)

6 Petr Havlik   (Czech Republic)

7 Tomas Lukac   (Czech Republic)

8 John Spiteri   (Malta)

Classic Medium

1 Tomas Tabaciar   (Slovakia)

2 Andrej Varga   (Slovakia)

3 Imre Vähi   (Estonia)

4 Slaven Petrovic   (Croatia)

5 Peter Hoppe   (Germany)

6 Przemysław Zokowski   (Poland)

7 Michalis Loizou   (Cyprus)

8 Zdenek Cerveny   (Czech Republic)

9 Kamal Salem   (Netherlands)

10 Christos Phedonos   (Cyprus)

11 Tomasz Laszko   (Poland)

12 Manuel Canadillas   (Spain)

13 Christian Fekete   (Romania)

DQ David Geler   (IE) (had been 3rd)

Classic Medium-Tall

1 Sergei Suslin   (Russia)

2 Michal Sitter   (Czech Republic)

3 Svetozar Milenković   (Serbia)

4 Lepomir Bakic   (Serbia)

5 Aris Hatzipanagis   (Cyprus)

6 Kamil Figura   (Poland)

7 Tomasz Peplowski   (Poland)

8 Bojan Djurovic   (Serbia)

9 Igor Sidarchuk   (Ireland)

10 Cziko Gergo   (Hungary)

11 David Cassidy   (Ireland)

DQ Borislav Rayanov   (BG) (had been 5)

Classic Tall

1 Dražen Vrbančic   (Croatia)

2 Taavi Koovit   (Estonia)

3 Gerard Faure   (France)

4 Peter Bella   (Slovakia)

5 Pawel Smolik   (Poland)

6 Andreas Grumeyer   (Austria)

7 Janar Rückenberg   (Estonia)

8 Brehaiti Tudorel   (Ireland)

9 Marijan Mesec   (Croatia)

10 Kerim Topsakal   (Turkey)

11 Tomas Babai   (Hungary)

12 Ignas Petruskevicius   (Lithuania)

13 Jos DeGraaf   (Netherlands)

Classic Junior

1 Rytis Janulevicius   (Lithuania)

2 Stefano Scarlata   (Italy)

3 Aliaksandr Kazlou   (Belarus)

4 Artur Koshelnyk   (Ukraine)

5 Piotr Borecki   (Poland)

6 Rene Gorol   (Czech Republic)

Classic Masters

1 Taavi Koovit   (Estonia)

2 Kurt Strohmayer   (Austria)

3 Ismet Akova   (Turkey)

4 Sergii Shabelnyi   (Ukraine)

5 Juan Victoriano Muino   (Spain)

6 Marek Dabrowski   (Poland)

7 Alois Rettenwender   (Austria)

8 Alexey Prodius   (Russia)

9 Voitto Suosaari   (Finland)

10 Andrei Bahatyrou   (Belarus)