Overall Winner
Florina Visan
HeavyWeight
1 Olga Guryeva (Russia)2 Salla Kauranen (Finland)
3 Violette Schwarz (Germany)
4 Anne-Grethe Torgersen (Norway)
5 Saskia Salemink (Netherlands)
6 Irina Nicoleta Muntean (Romania)
7 Sonia Cabre (Spain)
8 Adriana Zavacka (Slovakia)
9 Branislava Jovanović (Serbia)
10 Raffaella Ignetti (Italy)
11 Nathalie Collin (France)
12 Alicja Matwij (Poland)
LightWeight
1 Florina Visan (Romania)2 Zdena Nazarejova (Slovakia)
3 Coralie Marchisio (France)
4 Eva Horvathova (Slovakia)
5 Branka Njegovec (Croatia)
6 Joanna Krupa (Poland)
7 Brigitta Marai (Hungary)
Junior
1 Ekaterina Bakhrakh (Russia)2 Syuzanna Balakina (Russia)
3 Viola Vargha (Hungary)
Masters
1 Marina Nikotina (Russia)2 Violette Schwarz (Germany)
3 Marina Gusmini (Italy)
Figure Overall Winner
Yulia Zabelina
Figure Tall
1 Yulia Zabelina (Russia)2 Ljuba Pantovic-Subotic (Serbia)
3 Jirina Horka (Czech Republic)
4 Olga Stepanyuk (Russia)
5 Kristyna Michalcikova (Czech Republic)
6 Christel Lingh (Sweden)
7 Tea Eriksen (Norway)
8 Agnieska Szwankowska (Poland)
9 Gabriela Psotova (Czech Republic)
10 Nina Moe (Norway)
11 Skadi Frei (Germany)
12 Patrycja Kozyra (Poland)
13 Yevgeniya Prutskova (Ukraine)
14 Hikka Pietila (Finland)
15 Maria Broersen (Netherlands)
Figure Medium-Tall
1 Natalia Siarheyeva (Belarus)2 Irina Molokova (Russia)
3 Katarzyna Kozakiewicz (Poland)
4 Elena Didyk (Russia)
5 Miriam Sanchez (Spain)
6 Cecilia Benjaminson (Sweden)
7 Ester Parisi (Italy)
8 Alena Juraskova (Slovakia)
9 Zdenka Tvrda (Czech Republic)
10 Natalia Kuzmyna (Ukraine)
11 Alice Tealdi (Italy)
12 Zorica Masalusic (Serbia)
13 Natalia Antsyparovich (Belarus)
14 Andrea Farkas (Hungary)
15 Marie Gibbon (Sweden)
Figure Medium
1 Katarina Verbovska (Slovakia)2 Eleni Kritikopoulou (Greece)
3 Zrinka Korac (Croatia)
4 Nelie Tsyshkevich (Russia)
5 Olga Muntain (Ukraine)
6 Daniela D'Emilia (Italy)
7 Jitka Papezova (Czech Republic)
8 Barbara Panarese (Italy)
9 Natalia Sedykh (Ukraine)
10 Elena Kozlova (Russia)
11 Zita Kiraly (Hungary)
12 Lyudmila Fadzeyeva (Belarus)
13 Ausrine Mikailene (Lithuania)
14 Maria Gari (Spain)
15 Laura Lindroos (Finland)
Figure Short
1 Anna Rasputnyak (Russia)2 Elina Evgenyeva (Russia)
3 Marika Kaucka (Czech Republic)
4 Veronika Zieglerova (Czech Republic)
5 Marisa Lopez (Spain)
6 Dorota Cyman (Poland)
7 Mylene Forcin (France)
8 Magdalena Lipinski (United Kingdom)
Figure Masters
1 Nelie Tsyshkevich (Russia)2 Olga Stepanyuk (Russia)
3 Barbara Panarese (Italy)
4 Elena Ivanova (Russia)
5 Marta Welke (Poland)
6 Nina Mukhortova (Russia)
7 Kristina Vedernikova (Latvia)
8 Kristin Kristjansdottir (Iceland)
9 Marie-Pierre Ripert (France)
10 Olga Olkova (Russia)
11 Nathalie Chabbert (France)
Figure Junior Overall Winner
Yulia Ushakova
Figure Junior Short
1 Elina Gook (Russia)2 Jitka Papezova (Czech Republic)
3 Yulia Vachrucheva (Russia)
4 Ekaterina Narzyaeva (Russia)
5 Nadia Minkhairova (Russia)
Figure Junior Tall
1 Yulia Ushakova (Russia)2 Kristyna Buckova (Czech Republic)
3 Radmila Alieva (Russia)
4 Eva Svackova (Czech Republic)
5 Olga Anfalova (Russia)
6 Natalia Gacka (Poland)
7 Dagnija Berzina (Latvia)