2009 European Amateur Championships - IFBB



Overall Winner Hristomir Hristov

Super-HeavyWeight
1   Dimitar Dimitrov   (Bulgaria)
2   Dmitry Golubochkin   (Russia)
3   Leonid Istomin   (Russia)
4   Andrzej Kolodziejczyk   (Poland)
5   Mario Hemmer   (Austria)
6   Georgij Dimitrov   (Bulgaria)

HeavyWeight
1   Andriy Kukharchuk   (Ukraine)
2   Serhiy Muchak   (Ukraine)
3   Sener Cinouglu   (Switzerland)
4   Hamidreza Keshani   (Azerbaijan)
5   Anatolij Kudlay   (Ukraine)
6   Luigi Quinto   (Italy)

Light-HeavyWeight
1   Peter Tatarka   (Slovakia)
2   Vugar Verdiyev   (Azerbaijan)
3   Antonio Furić   (Croatia)
4   Ott Kiivikas   (Estonia)
5   Mohammad Pashayi   (Azerbaijan)
6   Thomas Geel   (Switzerland)

MiddleWeight
1   Sergii Ges   (Ukraine)
2   Slawomir Zaloga   (Poland)
3   Marian Cambal   (Slovakia)
4   Amit Sapir   (Israel)
5   Andriy Sharapov   (Ukraine)
6   Roman Kronberger   (Austria)

Light-MiddleWeight
1   Artem Bradov   (Ukraine)
2   Tomasz Pietras   (Poland)
3   Mirsad Terzo   (Bosnia)
4   Pavel Lemmer   (Czech Republic)
5   Atanas Georgiev   (Bulgaria)
6   Nikola Zaric   (Serbia)

WelterWeight
1   Hristomir Hristov   (Bulgaria)
2   Antonio Bellaroba   (Switzerland)
3   Jan Sotak   (Slovakia)
4   Semih Boga   (Turkey)
5   Francesco Melis   (Italy)
6   Alberto Corrales   (Spain)

LightWeight
1   Slavisa Djordjevic   (Serbia)
2   Predrag Milosevic (2)   (Serbia)
3   Tomasz Blaziak   (Poland)
4   Sergii Protsenko   (Ukraine)
5   Yalchin Mamedov   (Azerbaijan)
6   Dominik Dorbusch   (Germany)

BantamWeight
1   Adam Cibula   (Slovakia)
2   Oleksandr Mykytka   (Ukraine)
3   Marcin Kosel   (Poland)
4   Huseyin Akgali   (Turkey)
5   Tasos Lemoniatis   (Cyprus)
6   Tomas Lukac   (Czech Republic)

Junior Overall Winner
Michail Motanov

Junior - HeavyWeight
1   Szymon Lada   (Poland)
2   Abdel Nasser Al Ahmed   (Bulgaria)
3   Martin Mamrilla   (Slovakia)
4   Marek Dorosz   (Poland)
5   Lorenzo Filippi   (Italy)
6   Andrei Gogoase   (Romania)
7   Adolis Mikelionis   (Lithuania)
8   Jan Heinrich   (Czech Republic)
9   Mikhail Korolev   (Russia)

Junior - LightWeight
1   Michail Motanov   (Lithuania)
2   Jozef Balabas   (Slovakia)
3   Michal Tosecky   (Czech Republic)
4   Sergio Sabou   (Romania)
5   Firat Urun   (Turkey)
6   Filip Vastl   (Czech Republic)
7   Mattia Bogliolo   (Italy)
8   Vlad Traian Almas   (Romania)
9   Vlad Razvan Bota   (Romania)
10   Alexandru Csuka Amelin   (Romania)
11   Catalin Festila   (Romania)

Masters Overall Winner
Rafael Arana Gonzales

Masters 40+ HeavyWeight
1   Vadym Mytryushyn   (Ukraine)
2   Juan Miguel Sanz   (Spain)
3   Harald Helmut Selsam   (Germany)
4   Stanislav Shakh-Nazarov   (Russia)
5   Thomas Burianek   (Austria)
6   Magnus Bess Juliusson   (Iceland)
7   Bernhard Windfelder   (Germany)
8   Alexander Sturm   (Austria)
9   Ferrucio Ferraris   (Italy)
10   Mariusz Grzywacz   (Poland)

Masters 40+ Light-HeavyWeight
1   Jose Carlos Camacho Rebolo   (Portugal)
2   Markus Kaminski   (Germany)
3   Daniele Furiosi   (Italy)
4   Viktor Hell   (Czech Republic)
5   Rovshan Guliyev   (Azerbaijan)
6   Sedat Bekdemir   (Turkey)
7   Victor Maleev   (Russia)
8   Arvydas Miseikis   (Lithuania)
9   Adrian Rusu   (Romania)
10   Zoran Jelisavcic   (Serbia)
11   Jézsef Dénes   (Hungary)

Masters 40+ MiddleWeight
1   Rafael Arana Gonzales   (Spain)
2   Paul Lans   (Netherlands)
3   Jens Schneider   (Germany)
4   Francesco D'Angelo   (Italy)
5   Andrea Parronchi   (Italy)
6   Maurizio Minoccari   (Italy)
7   Costel Torcea   (Romania)
8   Domoskos Balogh   (Romania)

Masters 40+ LightWeight
1   Carlo Capucci   (Italy)
2   Henryk Hryszkiewicz   (Poland)
3   Vasile Craciun   (Romania)
4   Laszlo Gulyas   (Hungary)

Masters 50+ HeavyWeight
1   Aleksandr Aleksejev   (Russia)
2   Wolfgang Schober   (Austria)
3   Antonio Vergiani   (Italy)
4   Ricardo Wallis   (United Kingdom)
5   Stanislav Shon   (Czech Republic)
6   Valery Tsikhamirau   (Belarus)

Masters 50+ LightWeight
1   Werner Zenk   (Germany)
2   Paolo Mari   (Italy)
3   Valter Minetto   (Italy)
4   Milan Bodlák   (Czech Republic)
5   Sergey Bublikov   (Russia)
6   Sean Bullman   (Ireland)
7   Ladislav Thun   (Czech Republic)
8   Vasile Serban   (Romania)
9   Mario Pace   (Malta)
10   Sigurdur Gestsson   (Iceland)
11   Mircea Sibiceanu   (Romania)

Masters 60+
1   Vladimir Uljanov   (Lithuania)
2   Adolf Hopf   (Germany)
3   Eugen Kantor   (Romania)
4   Jan Piotr Olejko   (Poland)
5   Jaroslav Kokes   (Czech Republic)

Classic Short
1   Leonid Rozmarytsia   (Ukraine)
2   Konstantin Paskalev   (Bulgaria)
3   Mahmut Irmak   (Turkey)
4   Farhad Guliyev   (Azerbaijan)
5   Rudolf Kopcok   (Slovakia)
6   Martin Pivko   (Slovakia)

Classic Medium
1   Vladimir Kurdov   (Bulgaria)
2   Jozef Furin   (Czech Republic)
3   Mariusz Balazinski   (Poland)
4   Imre Vähi   (Estonia)
5   Robert Jakovijevic   (Serbia)
6   Vladimir Jovanović   (Serbia)

Classic Medium-Tall
1   Murat Demir   (Germany)
2   Robert Majewski   (Poland)
3   Daniel Stadelmann   (Austria)
4   Jose Almeida (1)   (Portugal)
5   Paolo Sgro   (Italy)
6   Vladimir Papic   (Serbia)

Classic Tall
1   Taavi Koovit   (Estonia)
2   Lubos Malinak   (Slovakia)
3   Jiri Wagner   (Czech Republic)
4   Nils Langeheine   (Germany)
5   Valerio Depetrillo   (Italy)
6   Aleksandar Savic   (Serbia)

Classic Junior
1   Akop Szostak   (Poland)
2   Denis Maleev   (Russia)
3   Ondrej Milacek   (Slovakia)
4   Milan Barcak   (Slovakia)
5   Petr Bartos   (Czech Republic)
6   Milan Šádek   (Czech Republic)
7   Virgil Andrei   (Romania)
8   Sergiu Tofan   (Romania)

Classic Masters
1   Goran Ilic   (Serbia)
2   František David   (Czech Republic)
3   Bohumil Tichacek   (Czech Republic)
4   Thomas Batty   (United Kingdom)
5   Oleg Sharikov   (Russia)

© MuscleMemory