2011 European Amateur Championships - IFBB

Overall Winner
Nina Loebardt

HeavyWeight

1 Nina Loebardt   (Germany)

2 Natalia Yariz   (Russia)

3 Olga Puzanova   (Russia)

4 Maryna Alf   (Ukraine)

5 Jana Bendova   (Czech Republic)

6 Elena Stasiukyniene   (Lithuania)

7 Isil Okan   (Turkey)

LightWeight

1 Branka Njegovec   (Croatia)

2 Petra Welker   (Germany)

3 Lyudmila Tuboltseva   (Russia)

Junior

1 Liliana Pall   (Romania)

2 Beatrice Mihaela Serban   (Romania)

3 Cristina Alonso   (Spain)

4 Ludmila Sircova   (Czech Republic)

5 Roberta Artickonyte   (Lithuania)

Masters

1 Lisbet Grape   (Sweden)

2 Virginia Sanchez   (Spain)

3 Nina Mukhortova   (Russia)

4 Maria Leon   (Spain)


Figure Overall Winner

Yulia Ushakova

Figure A

1 Elina Gook   (Russia)

2 Magdalena Krajkowska   (Poland)

3 Elena Pitsishina   (Russia)

4 Heidi Sorsa   (Finland)

5 Antonia Berebenia   (Ukraine)

6 Dorota Galinska   (Poland)

7 Anastasia Patokina   (Russia)

8 Michaela Kopperova   (Czech Republic)

9 Cristina Chirita   (Romania)

10 Gizem Yigit   (Turkey)

Figure B

1 Tatiana Lanskikh   (Russia)

2 Marina Artamonova   (Russia)

3 Agnieszka Nawrocka   (Poland)

4 Lonnie Pedersen   (Denmark)

5 Michela Fre   (Italy)

6 Vilma Šalaševičiūtė   (Lithuania)

7 Vera Novichkova   (Ukraine)

8 Laurene Gaudelier   (France)

9 Marie Silmari   (Finland)

10 Katerina Merinska   (Czech Republic)

11 Nellie Rey   (France)

12 Christina Schwartz   (Denmark)

13 Elisabetta Tedeschini   (Italy)

14 Neriman Kuzucu   (Turkey)

Figure C

1 Alisa Sulaieva   (Ukraine)

2 Daniela Pfeiffer   (Germany)

3 Aminat Tuleubaeva   (Russia)

4 Anna Aleksashina   (Russia)

5 Michaela Srotirova   (Czech Republic)

6 Ekaterina Merling   (Russia)

7 Eva Rusan   (Croatia)

8 Monika Korbova   (Slovakia)

9 Marija Verešbaranji   (Serbia)

10 France Ceilles   (France)

11 Silvia Frego   (Italy)

Figure D

1 Yulia Ushakova   (Russia)

2 Melanie Niebergall   (Germany)

3 Oksana Pleskach   (Ukraine)

4 Joanna Ucinska   (Poland)

5 Roberta Dobosova   (Slovakia)

6 Ivana Dmitrijevic   (Serbia)

7 Khoudiedji Sidiebe   (France)

8 Beata Karaskova   (Slovakia)

9 Jitka Capouskova   (Czech Republic)

10 Olga Stepanyuk   (Russia)

Figure Masters

1 Raquel Hernandez   (Spain)

2 Marie Silmari   (Finland)

3 Emi Perez   (Spain)

4 Ethel Heredia   (Spain)

5 Roberta Raguth   (Switzerland)

6 Yolanda Fernandez   (Spain)

7 Kristin Kristjansdottir   (Iceland)

8 Maria Lemus   (Spain)

9 Rossella Prunetti   (Italy)

10 Merike Sula   (Estonia)

11 Susana Aņares   (Spain)

12 Maria Mas Delgado   (Spain)

13 Maribel Barnes   (Spain)

14 Corine Cucchiara   (France)

15 Esta Pitt   (Estonia)


Figure Junior Overall Winner

Yulia Ushakova

Figure Junior Short

1 Elina Gook   (Russia)

2 Tetiana Davidenko   (Ukraine)

3 Michaela Podnecka   (Czech Republic)

4 Tatiana Piackova   (Slovakia)

Figure Junior Tall

1 Yulia Ushakova   (Russia)

2 Aminat Tuleubaeva   (Russia)

3 Adela Ondrejovicova   (Slovakia)

4 Renata Szmutku   (Romania)

5 Eleja Lukyte   (Lithuania)

6 Alena Podelko   (Russia)

7 Anett Szigethy   (Hungary)