2012 European Amateur Championships - IFBB



Overall Winner Peter Tatarka

Super-HeavyWeight
1   Mikhail Sidorychev   (Russia)
2   Patrick Johnsson   (Denmark)
3   Maor Zaradek   (Israel)
4   Krasimir Sarafov   (Bulgaria)
5   Timucin Canel   (Turkey)
6   Koc Bilgehan
7   Alessandro Filippi   (Italy)
8   Dmitry Golubochkin   (Azerbaijan)
9   Aleksandr Aleksejev   (Estonia)
10   Viacheslav Volosov   (Ukraine)

HeavyWeight
1   Peter Tatarka   (Slovakia)
2   Stefan Havlik   (Slovakia)
3   Miha Zupan   (Slovenia)
4   Nikolas Poullas   (Cyprus)
5   Milan Sadek   (Czech Republic)
6   Mohamed Bellahcene   (France)
7   Roman Biletskyi   (Ukraine)
8   Salvatore Romano   (Italy)
9   Luigi Quinto   (Italy)
10   Niclas Langer   (Germany)
11   Luca Silvestrini   (Italy)
12   Dmitry Karaksh   (Russia)
13   Valdislav Fatyanov   (Russia)
14   Gilberto Ciriello   (Italy)
15   Hans Schrögnauer   (Austria)
-   Aaron Cannon   (Ireland)
-   Ersen Öznesil   (Turkey)
-   Nikolas Poullas   (Cyprus)
-   Hans Vogel   (Ireland)
-   Gilbert Zammit   (Malta)

Light-HeavyWeight
1   Hamit Gorkem Gursoy   (Turkey)
2   Ott Kiivikas   (Estonia)
3   Tomasz Pabiniak   (Poland)
4   Ladislav Kuzder   (Slovakia)
5   Mirco Caselli   (Italy)
6   Francis Haley   (Ireland)
7   Sergio Dufort   (Spain)
8   Mournir Hezami   (Austria)
9   Kiril Lliev   (Austria)
10   Melih Yildiz   (Turkey)
11   Pavlo Prontenko   (Ukraine)

MiddleWeight
1   Alexander Koliasnikov   (Russia)
2   Cengizhan Iğdir   (Turkey)
3   Sergey Spicchenkov   (Russia)
4   Oymak Yavuz   (Turkey)
5   Roman Kronberger   (Austria)
6   Anatolii Sorokin   (Ukraine)
7   Nikola Demo   (Croatia)
8   Yiancos Pangalos   (Cyprus)

Light-MiddleWeight
1   Tekin Bulent   (Germany)
2   Aleksey Denisov   (Russia)
3   Artem Bradov   (Ukraine)
4   Evren Temel   (Turkey)
5   Petar Borisov   (Bulgaria)
6   Guzey Fatih   (Turkey)
7   Adem Yastas   (Turkey)
8   Roderick Theuma   (Malta)

WelterWeight
1   Sergei Moskvin   (Russia)
2   Danijel Miklečić   (Croatia)
3   Murat Tonta   (Turkey)
4   David Saborido Arca   (Spain)

LightWeight
1   Bicen Aydin   (Turkey)
2   Marcin Kosel   (Poland)
3   Skadra Miroslav   (Slovakia)
4   Angelov Radoslav   (Bulgaria)
5   Miguel Solo   (Spain)
6   Ufuk Coskun   (Turkey)
7   Mauro Ranieri   (Italy)
8   Petar Krbot   (Croatia)

Junior Overall Winner
Atanas Dimitrov

Junior - Tall
1   Atanas Dimitrov   (Bulgaria)
2   Stefano Scarlata   (Italy)
3   Wesley Gasparotto   (Italy)
4   Emil Kalenski   (Poland)
5   Roberto Ficetola   (Italy)
6   Baris Kivrakdal   (Turkey)
7   Nadir Polatci   (Turkey)
8   Connor Magee   (Ireland)

Junior - Short
1   Denis Avlasenko   (Russia)
2   Daler Ismatov   (Russia)
3   Jasjit Toor   (Germany)
4   Piotr Borecki   (Poland)
5   Dominik Stevanak   (Slovakia)
6   Felix Gaile   (Germany)
7   Nicolas Vullioud   (Switzerland)

Masters Overall Winner
Ralph Szesney

Masters 40+ HeavyWeight
1   Andrzej Maszewski   (Poland)
2   Alfredo Fernandez   (Spain)
3   Yury Puzankov   (Russia)
4   Lukasz Kazimierczak   (Poland)
5   Jean Paul Broglia   (Switzerland)
6   Dmitry Golubochkin   (Azerbaijan)
7   Thomas Holzer   (Germany)
8   Jukka-Pekka Nousiainen   (Finland)
9   Multu Peker   (Turkey)

Masters 40+ Light-HeavyWeight
1   Ralph Szesney   (Germany)
2   Gunter Jasper   (Germany)
3   Andrey Evtukhov   (Russia)
4   Anselmo Cortado   (Spain)
5   Hennadiy Tkachenko   (Ukraine)
6   Francisco Jesus Quintana   (Spain)
7   Serdar Sariöz   (Turkey)
8   Antoniou Charalambos   (Cyprus)

Masters 40+ MiddleWeight
1   Carlos Cervantes   (Germany)
2   Talantsev Gennadii   (Russia)
3   Gregor Daszkiewicz   (Germany)
4   Leonardo Carballo   (Spain)
5   Jari Laine   (Finland)
6   Aitor Lopez   (Spain)
7   Hasan Atatepe   (Turkey)
8   Stefano Valsecchi   (Italy)
9   Ramiz Akkurt   (Turkey)

Masters 40+ LightWeight
1   Sebastien Natiez   (France)
2   Mario Augusto Hernandez   (Spain)
3   Mario Lalicata   (Belgium)
4   Ismail Yildizel   (Turkey)
5   Henryk Hryszkiewicz   (Poland)
6   Egorov Vitaly   (Russia)
7   Jorge Pardo   (Spain)
8   James Murrin   (Ireland)
9   James Butler   (Ireland)

Masters 50+ HeavyWeight
1   Aleksandr Aleksejev   (Estonia)
2   Thor Benny Hansen   (Norway)
3   David Lamptey   (United Kingdom)
4   Jose Carlos Rebolo   (Portugal)
5   Pekka Vaittinen   (Finland)
6   Stanisław Sobczyk   (Poland)
7   Anastas Dachinov   (Bulgaria)

Masters 50+ LightWeight
1   Faruk Arad Horhor   (Turkey)
2   Sebahattin Tunc   (Turkey)
3   Sigurkarl Adalsteinsson   (Iceland)
4   Hans Jörg Winter   (Germany)
5   Giuseppe Pompameo   (Switzerland)
6   James Dunne   (Ireland)

Masters 60+
1   Milan Bodlak   (Czech Republic)
2   Abdulaki Koseahmetoglu   (Turkey)
3   Karl Hanning   (Austria)
4   Jorma Varhevarra   (Sweden)

Classic Overall Winner
Sergii Gorenkov

Classic Short
1   Osman Colak   (Turkey)
2   Piotr Zaniewski   (Poland)
3   Kubilay Korkmaz   (Turkey)
4   Petr Havlik   (Czech Republic)
5   Ciprian Solzaru   (Romania)

Classic Medium-Short
1   Onur Koç   (Turkey)
2   Kari Matras   (Finland)
3   Ciro Credendino   (Belgium)
4   Andrei Modiga   (Romania)
5   John Spiteri   (Malta)
DQ   Umut Isik   (Turkey)

Classic Medium
1   Metin Cayci   (Turkey)
2   Antonio Ludovico   (Italy)
3   Andrei Maliutin   (Russia)
4   Vladimir Kurdov   (Bulgaria)
5   Robert Jakovijevic   (Serbia)
6   Trevor Conway   (Ireland)
7   Tadej Strakl   (Slovenia)
8   Piotr Dziekan   (Poland)
9   Ales Zelinka   (Czech Republic)
10   Artem Pyari   (Russia)

Classic Medium-Tall
1   Sergii Gorenkov   (Ukraine)
2   Ali Emre   (Turkey)
3   Peter Wilenius   (Finland)
4   Robert Majewski   (Poland)
5   Ildar Admedzyanov   (Russia)
6   Lepomir Bakic   (Serbia)
7   Serge Rouzet   (France)
8   Bohumil Stepanek   (Czech Republic)
9   Konstantinos Koutras   (Cyprus)
10   David Cassidy   (Ireland)

Classic Tall
1   Deividas Dubinas   (Lithuania)
2   Drazen Vrdancic   (Croatia)
3   Peter Bella   (Slovakia)
4   Andrej Buhayeu   (Belarus)
5   Boris Orava   (Czech Republic)
6   Sandi Imerovic   (Croatia)
7   Andreas Gruemeyer   (Austria)
8   Andrey Lopushanskiy   (Azerbaijan)
9   Serdar Teker   (Turkey)
10   Ibrahim Önal   (Turkey)
11   Kurt DeTaeye   (Belgium)

Classic Junior
1   Mikk Raudsepp   (Estonia)
2   Vitek Sahula   (Czech Republic)
3   Georgi Telcharov   (Bulgaria)
4   Jeve Ojala   (Finland)
5   Dainius Matulionis   (Lithuania)
6   Rafal Kielkiewicz   (Poland)
7   Daniel Crnoja   (Croatia)
8   Dan Traian Aldea   (Romania)
9   Tomas Stevanak   (Slovakia)
10   Andrei Ifrim   (Romania)

Classic Masters 40+
1   Herwig Steurer   (Austria)
2   Eduardo Lopez   (Spain)
3   Darzen Urbancic   (Croatia)
4   Kamal Salem   (Netherlands)
5   Can Erkara   (Turkey)
6   Pavel Bartonicek   (Czech Republic)

Classic Masters 50+
1   Joachim Grässel   (Germany)
2   James Cassidy   (Ireland)
3   Raymond Cassar   (Malta)
4   Ladislav Thun   (Czech Republic)

© MuscleMemory