2012 European Amateur Championships - IFBB

Overall Winner
Peter Tatarka

Super-HeavyWeight

1 Mikhail Sidorychev   (Russia)

2 Patrick Johnsson   (Denmark)

3 Maor Zaradek   (Israel)

4 Krasimir Sarafov   (Bulgaria)

5 Timucin Canel   (Turkey)

6 Koc Bilgehan

7 Alessandro Filippi   (Italy)

8 Dmitry Golubochkin   (Azerbaijan)

9 Aleksandr Aleksejev   (Estonia)

10 Viacheslav Volosov   (Ukraine)

HeavyWeight

1 Peter Tatarka   (Slovakia)

2 Stefan Havlik   (Slovakia)

3 Miha Zupan   (Slovenia)

4 Nikolas Poullas   (Cyprus)

5 Milan Šádek   (Czech Republic)

6 Mohamed Bellahcene   (France)

7 Roman Biletskyi   (Ukraine)

8 Salvatore Romano   (Italy)

9 Luigi Quinto   (Italy)

10 Niclas Langer   (Germany)

11 Luca Silvestrini   (Italy)

12 Dmitry Karaksh   (Russia)

13 Valdislav Fatyanov   (Russia)

14 Gilberto Ciriello   (Italy)

15 Hans Schrögnauer   (Austria)

- Aaron Cannon   (Ireland)

- Ersen Öznesil   (Turkey)

- Hans Vogel   (Ireland)

- Gilbert Zammit   (Malta)

Light-HeavyWeight

1 Hamit Gorkem Gursoy   (Turkey)

2 Ott Kiivikas   (Estonia)

3 Tomasz Pabiniak   (Poland)

4 Ladislav Kuzder   (Slovakia)

5 Mirco Caselli   (Italy)

6 Francis Haley   (Ireland)

7 Sergio Dufort   (Spain)

8 Mournir Hezami   (Austria)

9 Kiril Lliev   (Austria)

10 Melih Yildiz   (Turkey)

11 Pavlo Prontenko   (Ukraine)

MiddleWeight

1 Alexander Koliasnikov   (Russia)

2 Cengizhan Iǧdir   (Turkey)

3 Sergey Spicchenkov   (Russia)

4 Oymak Yavuz   (Turkey)

5 Roman Kronberger   (Austria)

6 Anatolii Sorokin   (Ukraine)

7 Nikola Demo   (Croatia)

8 Yiancos Pangalos   (Cyprus)

Light-MiddleWeight

1 Tekin Bulent   (Germany)

2 Aleksey Denisov   (Russia)

3 Artem Bradov   (Ukraine)

4 Evren Temel   (Turkey)

5 Petar Borisov   (Bulgaria)

6 Guzey Fatih   (Turkey)

7 Adem Yastas   (Turkey)

8 Roderick Theuma   (Malta)

WelterWeight

1 Sergei Moskvin   (Russia)

2 Danijel Miklečić   (Croatia)

3 Murat Tonta   (Turkey)

4 David Saborido Arca   (Spain)

LightWeight

1 Bicen Aydin   (Turkey)

2 Marcin Kosel   (Poland)

3 Skadra Miroslav   (Slovakia)

4 Angelov Radoslav   (Bulgaria)

5 Miguel Solo   (Spain)

6 Ufuk Coskun   (Turkey)

7 Mauro Ranieri   (Italy)

8 Petar Krbot   (Croatia)


Junior Overall Winner

Atanas Dimitrov

Junior - Tall

1 Atanas Dimitrov   (Bulgaria)

2 Stefano Scarlata   (Italy)

3 Wesley Gasparotto   (Italy)

4 Emil Kalenski   (Poland)

5 Roberto Ficetola   (Italy)

6 Bariş Kivrakdal   (Turkey)

7 Nadir Polatci   (Turkey)

8 Connor Magee   (Ireland)

Junior - Short

1 Denis Avlasenko   (Russia)

2 Daler Ismatov   (Russia)

3 Jasjit Toor   (Germany)

4 Piotr Borecki   (Poland)

5 Dominik Stevanak   (Slovakia)

6 Felix Gaile   (Germany)

7 Nicolas Vullioud   (Switzerland)


Masters Overall Winner

Ralph Szesney

Masters 40+ HeavyWeight

1 Andrzej Maszewski   (Poland)

2 Alfredo Fernandez   (Spain)

3 Yury Puzankov   (Russia)

4 Lukasz Kazimierczak   (Poland)

5 Jean Paul Broglia   (Switzerland)

6 Dmitry Golubochkin   (Azerbaijan)

7 Thomas Holzer   (Germany)

8 Jukka-Pekka Nousiainen   (Finland)

9 Multu Peker   (Turkey)

Masters 40+ Light-HeavyWeight

1 Ralph Szesney   (Germany)

2 Gunter Jasper   (Germany)

3 Andrey Evtukhov   (Russia)

4 Anselmo Cortado   (Spain)

5 Hennadiy Tkachenko   (Ukraine)

6 Francisco Quintana   (Spain)

7 Serdar Sariöz   (Turkey)

8 Antoniou Charalambos   (Cyprus)

Masters 40+ MiddleWeight

1 Carlos Cervantes   (Germany)

2 Talantsev Gennadii   (Russia)

3 Gregor Daszkiewicz   (Germany)

4 Leonardo Carballo   (Spain)

5 Jari Laine   (Finland)

6 Aitor Lopez   (Spain)

7 Hasan Atatepe   (Turkey)

8 Stefano Valsecchi   (Italy)

9 Ramiz Akkurt   (Turkey)

Masters 40+ LightWeight

1 Sebastien Natiez   (France)

2 Mario Augusto Hernandez   (Spain)

3 Mario Lalicata   (Belgium)

4 Ismail Yildizel   (Turkey)

5 Henryk Hryszkiewicz   (Poland)

6 Egorov Vitaly   (Russia)

7 Jorge Pardo   (Spain)

8 James Murrin   (Ireland)

9 James Butler   (Ireland)

Masters 50+ HeavyWeight

1 Aleksandr Aleksejev   (Estonia)

2 Thor Benny Hansen   (Norway)

3 David Lamptey   (United Kingdom)

4 Jose Carlos Rebolo   (Portugal)

5 Pekka Vaittinen   (Finland)

6 Stanisław Sobczyk   (Poland)

7 Anastas Dachinov   (Bulgaria)

Masters 50+ LightWeight

1 Faruk Arad Horhor   (Turkey)

2 Sebahattin Tunc   (Turkey)

3 Sigurkarl Ađalsteinsson   (Iceland)

4 Hans Jörg Winter   (Germany)

5 Giuseppe Pompameo   (Switzerland)

6 James Dunne   (Ireland)

Masters 60+

1 Milan Bodlák   (Czech Republic)

2 Abdulaki Koseahmetoglu   (Turkey)

3 Karl Hanning   (Austria)

4 Jorma Varhevarra   (Sweden)


Classic Overall Winner

Sergii Gorenkov

Classic Short

1 Osman Colak   (Turkey)

2 Piotr Zaniewski   (Poland)

3 Kubilay Korkmaz   (Turkey)

4 Petr Havlik   (Czech Republic)

5 Ciprian Solzaru   (Romania)

Classic Medium-Short

1 Onur Koç   (Turkey)

2 Kari Matras   (Finland)

3 Ciro Credendino   (Belgium)

4 Andrei Modiga   (Romania)

5 John Spiteri   (Malta)

DQ Umut Isik   (Turkey)

Classic Medium

1 Metin Cayci   (Turkey)

2 Antonio Ludovico   (Italy)

3 Andrei Maliutin   (Russia)

4 Vladimir Kurdov   (Bulgaria)

5 Robert Jakovijevic   (Serbia)

6 Trevor Conway   (Ireland)

7 Tadej Strakl   (Slovenia)

8 Piotr Dziekan   (Poland)

9 Ales Zelinka   (Czech Republic)

10 Artem Pyari   (Russia)

Classic Medium-Tall

1 Sergii Gorenkov   (Ukraine)

2 Ali Emre   (Turkey)

3 Peter Wilenius   (Finland)

4 Robert Majewski   (Poland)

5 Ildar Admedzyanov   (Russia)

6 Lepomir Bakic   (Serbia)

7 Serge Rouzet   (France)

8 Bohumil Štěpánek   (Czech Republic)

9 Konstantinos Koutras   (Cyprus)

10 David Cassidy   (Ireland)

Classic Tall

1 Deividas Dubinas   (Lithuania)

2 Drazen Vrdancic   (Croatia)

3 Peter Bella   (Slovakia)

4 Andrej Buhayeu   (Belarus)

5 Boris Orava   (Czech Republic)

6 Sandi Imerovic   (Croatia)

7 Andreas Gruemeyer   (Austria)

8 Andrey Lopushanskiy   (Azerbaijan)

9 Serdar Teker   (Turkey)

10 Ibrahim Önal   (Turkey)

11 Kurt DeTaeye   (Belgium)

Classic Junior

1 Mikk Raudsepp   (Estonia)

2 Vitek Sahula   (Czech Republic)

3 Georgi Telcharov   (Bulgaria)

4 Jeve Ojala   (Finland)

5 Dainius Matulionis   (Lithuania)

6 Rafal Kielkiewicz   (Poland)

7 Daniel Crnoja   (Croatia)

8 Dan Traian Aldea   (Romania)

9 Tomas Stevanak   (Slovakia)

10 Andrei Ifrim   (Romania)

Classic Masters 40+

1 Herwig Steurer   (Austria)

2 Eduardo Lopez   (Spain)

3 Darzen Urbancic   (Croatia)

4 Kamal Salem   (Netherlands)

5 Can Erkara   (Turkey)

6 Pavel Bartonicek   (Czech Republic)

Classic Masters 50+

1 Joachim Grässel   (Germany)

2 James Cassidy   (Ireland)

3 Raymond Cassar   (Malta)

4 Ladislav Thun   (Czech Republic)