2013 European Amateur Championships - IFBB

Overall Winner
Mahmut Irmak

Super-HeavyWeight

1 Bogdan Kravchenko   (Ukraine)

2 Alexei Tronov   (Russia)

3 Sergii Iatsiuk   (Ukraine)

4 Andrzej Koldziejczyk   (Poland)

5 Mikhail Sidorychev   (Russia)

6 Krasimir Sarafov   (Bulgaria)

7 Bilgehan Koç   (Turkey)

8 Paata Petriashvili   (Russia)

9 Stanislav Struzberg   (Moldova)

10 Ersin Kuruel   (Turkey)

11 Gleb Cocorin   (Moldova)

HeavyWeight

1 Reza Zinatlov   (Azerbaijan)

2 Arne Lundell   (Sweden)

3 Georgi Slavov   (Bulgaria)

4 Melih Yildiz   (Turkey)

5 Relu Gauca   (Ireland)

6 Peter Baers   (Germany)

7 Ralph Decelis   (Malta)

Light-HeavyWeight

1 Andriy Kukharchuk   (Ukraine)

2 Sergei Marutik   (Russia)

3 Görkem Gürsoy   (Turkey)

4 Przemysław Owczarek   (Poland)

5 Ladislav Kuzder   (Slovakia)

6 Kuznetsov Vladislav   (Russia)

7 Francesco Fox   (Italy)

8 Daniel Racoveanu   (Romania)

9 Wojciech Pieczaba   (Poland)

10 Enes Erken   (Turkey)

MiddleWeight

1 Sergei Spichenkov   (Russia)

2 Marian Cambal   (Slovakia)

3 Christofer Nober   (Sweden)

4 Sergiy Chernyak   (Ukraine)

5 Ott Kiivikas   (Estonia)

6 Pavlo Prontenko   (Ukraine)

7 Patrycjusz Wroblewski   (Poland)

8 Francis Haley   (Ireland)

9 Aaron Connon   (Ireland)

10 Alexei Sergheev   (Moldova)

11 Ömer Döger   (Turkey)

Light-MiddleWeight

1 Cengizhan Iǧdir   (Turkey)

2 Andrii Koliada   (Ukraine)

3 Dragos Popescou   (Romania)

4 Vitaliy Kalenskyi   (Ukraine)

5 Artur Stańczak   (Poland)

6 Mirko Ercolani   (sm)

7 Vladimir Yakovlev   (Moldova)

8 Marc Hector   (United Kingdom)

9 Stephen Borg   (Malta)

10 Roman Kronberger   (Austria)

WelterWeight

1 Mahmut Irmak   (Turkey)

2 Thomas Askeland   (Norway)

3 Georgi Yordanov   (Bulgaria)

4 Krzysztof Skryplonek   (Poland)

5 Fredrik Spċng   (Sweden)

6 Aleksey Denisov   (Russia)

7 Nikolay Chernetsky   (Russia)

8 Sinan Aydemir   (Turkey)

9 Selim Tarakçi   (Turkey)

10 Mohamed Ali Aziz   (Denmark)

11 Murat Tonya   (Turkey)

12 Miroslav Hanak   (Czech Republic)

LightWeight

1 Jan Sotak   (Slovakia)

2 Danijel Miklečić   (Croatia)

3 Raigo Kuusnġmm   (Estonia)

4 Jean Mega   (France)

5 Mustafa Genç   (Turkey)

6 Rody Hedo   (Austria)

7 Tobias Gerblinger   (Germany)

BantamWeight

1 Miroslav Skadra   (Slovakia)

2 Yalchin Mamedov   (Azerbaijan)

3 Roman Iushchenko   (Ukraine)

4 Kenan Yildiz   (Turkey)

5 Ashly Sajithkumar   (Ireland)

6 Jala Rahman Ali   (Germany)

7 Radoslav Angelov   (Bulgaria)

8 Ibrahim Efe   (Turkey)

9 Octavian Blaj   (Romania)

10 Christos Lazarou   (Cyprus)


Junior Overall Winner

Marko Barić

Junior - HeavyWeight

1 Marko Barić   (Croatia)

2 Dennis Arnold   (Germany)

3 Marek Dorosz   (Poland)

4 Luke Debono   (Malta)

5 Kamil Kluszczynski   (Poland)

6 Radoslav Filip   (Slovakia)

7 Blessing Awodibu   (Ireland)

8 Harun Yilmaz   (Turkey)

9 Jakub Pestka   (Poland)

10 Alberto Dominguez   (Spain)

11 Aleksander Sotirov   (United Kingdom)

12 Connor Magee   (Ireland)

Junior - LightWeight

1 Ovidijus Ringys   (Lithuania)

2 Marcin Piechota   (Poland)

3 Mike Niessen   (Germany)

4 Maksymelian Berezovskyi   (Ukraine)

5 Davide Arrighini   (Italy)


Masters 40+ Overall Winner

David Perez (1)

Masters 40+ HeavyWeight

1 Ramon Gonzalez   (Spain)

2 Laurent Bernardini   (France)

3 Thomas Holzer   (Germany)

4 Martin Hainbach   (Germany)

5 Lukasz Kazimierczak   (Poland)

6 Eduardo Urrutikoetxea   (Spain)

7 Gilbert Zammit   (Malta)

8 Jan Tomasek   (Czech Republic)

9 Thomas Davidsen   (Denmark)

10 Thierry Bidault   (France)

11 Mehmet Bükte   (Turkey)

12 Kuprash Viacheslav   (Belarus)

13 Vadim Skorniakov   (Russia)

14 Javier Alvarez   (Spain)

15 Levent Zülfikar   (Turkey)

16 Edward Walsh   (Ireland)

17 Radek Cejka   (Czech Republic)

Masters 40+ Light-HeavyWeight

1 David Perez (1)   (Spain)

2 Martin Koslowski   (Germany)

3 Jukka Virta   (Finland)

4 Carlo DeAngelis   (Italy)

5 Dominic Schieda   (Malta)

6 Gunter Jasper   (Germany)

7 Alfred Palsson   (Iceland)

8 Stephen Borg   (Malta)

9 Serdar Sariöz   (Turkey)

10 Shletsar Siarhei   (Belarus)

Masters 40+ MiddleWeight

1 Karim Boumazza   (France)

2 Robert Hengler   (Germany)

3 Carlos Menendez   (Spain)

4 Eduard Cigan   (Denmark)

5 Jari Laine   (Finland)

6 Hasan Adatepe   (Turkey)

7 Jala Rahman Ali   (Germany)

8 Alexander Menis   (Israel)

Masters 40+ LightWeight

1 Philippe Durieux   (France)

2 Alain Pages   (France)

3 Petr Havlik   (Czech Republic)


Masters 50+ Overall Winner

Wolfgang Schober

Masters 50+ HeavyWeight

1 Wolfgang Schober   (Austria)

2 Antonio Vergiani   (Italy)

3 Thomas Lauer   (Germany)

4 Jose Carlos Rebolo   (Portugal)

5 Aivars Visockis   (Latvia)

6 Jozef Piry   (Slovakia)

7 Mustafa Telatar   (Turkey)

8 Wiesław Kruk   (Poland)

9 Baldur Borgporsson   (Iceland)

10 John Dunne   (Ireland)

Masters 50+ LightWeight

1 Hans Jörg Winter   (Germany)

2 Jose Antonio Gonzalez   (Spain)

3 Albert Szczygielski   (Poland)

4 Taner Umul   (Turkey)

5 Didier Ioculano   (France)

6 Oleg Scharikov   (Russia)

Masters 60+

1 Milan Bodlák   (Czech Republic)

Masters 65+

1 Nico Lundholm   (Sweden)

2 Jiri Faflik   (Czech Republic)


Classic Overall Winner

Ali Emre

Classic Short

1 Teymur Aslanov   (Azerbaijan)

2 Tomas Lukac   (Czech Republic)

3 Stanislav Vizenher   (Ukraine)

4 Rain Kuusnġmm   (Estonia)

5 Abdulgani Erbezigan   (Turkey)

6 Serhii Tkachenko   (Ukraine)

7 Piotr Zaniewski   (Poland)

8 Gabriel Duguet   (France)

9 Denis Titu   (Moldova)

Classic Medium-Short

1 Gabriele Giansante   (Italy)

2 Antonio Primiceri   (Italy)

3 Sinan Baba   (Turkey)

4 Angelo Pischedda   (Italy)

5 Robert Kozielski   (Poland)

6 Kubilay Korkmaz   (Turkey)

7 Nicolae Cristea   (Romania)

Classic Medium

1 Patrik Stiglic   (Slovakia)

2 Andrei Maliutin   (Russia)

3 Vitaliy Valeev   (Russia)

4 Tuukka Heikkinen   (Finland)

5 Przemysław Zokowski   (Poland)

6 Algan Idris Başaran   (Turkey)

7 Ouiam Monzeer   (United Kingdom)

8 David Plachy   (Czech Republic)

9 Trevor Conway   (Ireland)

10 Oleg Fistican   (Moldova)

Classic Medium-Tall

1 Ali Emre   (Turkey)

2 Siarhei Matusevitch   (Belarus)

3 Oleh Kakorin   (Ukraine)

4 Aleksei Shaev   (Russia)

5 Manuel Chalupka   (Austria)

6 Bohumil Štěpánek   (Czech Republic)

7 Paolo Sgro   (Italy)

8 Manuel Plachner   (Austria)

9 Volkan Altunbas   (Turkey)

10 Konstiantyn Taramaly   (Ukraine)

11 Aleh Babinich   (Belarus)

12 Andrey Shmidt   (Russia)

13 Patrik Larsson   (Sweden)

14 Robert Majewski   (Poland)

15 Tuomas Kuronen   (Finland)

- Giedrius Abeciunas   (Lithuania)

- Denys Kuznietsov   (Ukraine)

- Dean St Mart   (Ireland)

Classic Tall

1 Dmitrii Krylov   (Russia)

2 Nicolas Alcoverro   (France)

3 Peter Bella   (Slovakia)

4 Serdar Teker   (Turkey)

5 Johan Saxerud   (Sweden)

6 Vytautas Teresevicius   (Lithuania)

7 Janar Rückenberg   (Estonia)

8 Dražen Vrbančić   (Croatia)

9 Yan Hubenko   (Belarus)

10 Andrei Sviryd   (Belarus)

11 Pavel Georgiev   (Bulgaria)

12 Cyril Vilmant   (France)

13 Krzysztof Rodkiewicz   (Poland)

14 Ceyhun Tokmak   (Turkey)

15 Ivan Ivanov   (Bulgaria)

Classic Junior

1 Erik Halaska   (Slovakia)

2 Dainius Matulionis   (Lithuania)

3 Pekka Kotipohja   (Finland)

4 Antton Tammelin   (Finland)

5 Tibrahim Berat   (Turkey)

6 Jose Maria Caontos   (Spain)

7 Siim Kelner   (Estonia)

8 Dan Traian Aldea   (Romania)

9 Jake Martin Flaven   (United Kingdom)

10 Clive Sammut   (Malta)


Classic Masters Overall Winner

Reino Strand

Classic Masters 40+

1 Reino Strand   (Sweden)

2 Jiri Schafer   (Czech Republic)

3 Mahmut Bora Erzen   (Turkey)

4 Serge Rouze   (France)

5 Peter Ljunggren   (Sweden)

6 Jimmy Marcillo   (France)

7 Cem Baltacioǧlu   (Turkey)

8 Gauti Runarsson   (Iceland)

9 Eddie Bergkvist   (Switzerland)

10 Marek Boc   (Poland)

11 German Tomas   (Spain)

12 Kevin Cauchi   (Malta)

13 Kamal Salem   (Netherlands)

14 Juho Passila   (Finland)

15 Abdurrahman Kiran   (Turkey)

Classic Masters 50+

1 John Davi   (Spain)

2 Mieczysław Nowacki   (Poland)

3 Raymond Cassar   (Malta)

4 Mario Pace   (Malta)

Wheelchair

1 Daniel Minster   (Czech Republic)