2008 Natural Olympia - INBA

Overall Winner
Tim Martin (2)

Tall

1 Rodger Waters   (United Kingdom)

2 Chad Martin (2)   (United States)

3 Darvin Hinkle   (United States)

4 Douglas Bueckert   (Canada)

5 Steve Faatau   (Australia)

6 Mo Hayes   (United States)

7 Marc Duperron   (Canada)

8 Doug Holmberg   (United States)

9 Augie Cowan   (United States)

10 Patrick Bagwell   (United States)

11 Shawn Shelley   (United States)

12 Kenneth Williams   (United States)

Medium-Tall

1 Tim Martin (2)   (Australia)

2 Sammy Sisk   (United States)

3 Michael Ferencsik   (United States)

4 Anthony Macaraeg   (United States)

5 Cesar Salas   (United States)

Medium

1 Trevor Huni   (Australia)

2 Trevor Dawson   (United States)

3 Tyler Alexander   (United States)

4 Peka Bennefield   (United States)

5 Bob Patterson   (United States)

6 Ace Baldwin   (United States)

7 Eric Lipton   (United States)

Short

1 Thomas Anderson   (United States)

2 Marcus Dungen   (United States)

3 Nhon Ly   (United States)

4 Anton Golemanov   (Bulgaria)

5 Nikollaq Muco   (Albania)

6 Reginald Figgs   (United States)

7 Yovko Tihov   (Bulgaria)

8 Phillip Dell   (United States)

Junior

1 Aaron Cooper   (United States)

2 Anton Golemanov   (Bulgaria)

3 Yovko Tihov   (Bulgaria)

4 Marc Petzke   (Australia)

5 Cesar Salas   (United States)


Masters Overall Winner

Sammy Sisk

Masters 40+ Tall

1 Rodger Waters   (United Kingdom)

2 Douglas Bueckert   (Canada)

3 Peka Bennefield   (United States)

4 Michael Ferencsik   (United States)

5 Augie Cowan   (United States)

Masters 40+ Short

1 Marcus Dungen   (United States)

2 Jerry Yeung   (Tahiti)

3 Nhon Ly   (United States)

4 Nikollaq Muco   (Albania)

5 Bob Patterson   (United States)

6 Reginald Figgs   (United States)

7 Paul Anderton   (Australia)

8 Eric Lipton   (United States)

Masters 50+ Tall

1 Sammy Sisk   (United States)

2 Doug Holmberg   (United States)

3 Patrick Bagwell   (United States)

4 Ian Nordahl   (Australia)

5 Jase Dawson   (Canada)

6 James Ingebretsen   (United States)

Masters 50+ Short

1 George Fuller   (United States)

2 Harry Haureliuk   (Australia)

3 Stephen Rovella   (United States)

Masters 60+

1 Harry Haureliuk   (Australia)

2 Ian Nordahl   (Australia)

3 Paul Devine   (United States)

4 Wayne Lloy   (Canada)

5 Richard Seguin   (Canada)

Masters 70+

1 Karl Marshall   (United States)

2 Bill Cunningham   (United States)

3 Fredric Hefter   (United States)

Professional

1 Philip Ricardo Jr

2 Warren Clampit

3 Moses Ajala

4 Marcus Dungen

5 Nhon Ly

6 Trevor Dawson

7 Michael Ferencsik

8 Craig Toth

9 Marco Pagnanelli

10 Ace Baldwin

11 Reginald Figgs

12 Tyler Alexander

Physically Challenged Standing

1 Michael Larry   (United States)

2 Andy Harrison   (Australia)

3 Tyson McClanahan   (United States)

4 Carlos Font   (United States)

Physically Challenged Seated

1 Eddie Valenzuela   (United States)

2 Ryan Smithson   (United States)

3 Angel Munoz   (United States)