2010 World Amateur Championships - IFBB

Overall Winner
Jana Purdjakova

HeavyWeight

1 Jana Stockelova   (Czech Republic)

2 Simone Linay   (Germany)

3 Ewa Sedkowska   (Poland)

4 Sylvia Chavez   (Mexico)

5 Claudia DeAraujo   (Brazil)

6 Yvonne Van Der Horst   (Netherlands)

7 Sujad Zaharan   (Nicaragua)

LightWeight

1 Jana Purdjakova   (Slovakia)

2 Olga Puzanova   (Russia)

3 Rosita Trigila   (Italy)

4 Ana Paula DaSilva   (Brazil)

5 Natalia Dichkovskaya   (Ukraine)

6 Gergana Savova   (Bulgaria)

7 Sandra McLeod   (Canada)

8 Beatriz Membreno   (Nicaragua)

Junior

1 Melissa Geimer   (Germany)

1 Liliana Pall   (Romania)

Masters

1 Violette Schwarz   (Germany)

2 Elena Stasiukyniene   (Lithuania)

3 Natalia Vtyurina   (Russia)

4 Simone Linay   (Germany)

5 Eszter Berkes   (Hungary)

6 Nina Mathisen   (Norway)

7 Monika Slosrova   (Czech Republic)


Figure Overall Winner

Nina Furseth

Figure A

1 Nora Martinez   (Paraguay)

2 Bojana Vasiljevic   (Serbia)

3 Jana Kolbaska   (Slovakia)

4 Giada Simari   (Italy)

5 Isabelle Harnois   (Canada)

6 Tibis Araque   (Venezuela)

7 Sonia Martins   (Brazil)

8 Sara Picken-Brown   (Australia)

9 Brisa Aguilar   (Mexico)

10 Yandra Mota   (Mexico)

11 Blanca Lugo   (Mexico)

12 Maria Ramirez (2)   (Mexico)

13 Judith Cardenas   (Columbia)

14 Elizabeth Olmeda   (Mexico)

15 Carol Medina   (Peru)

- Monica DeLaTorre   (Mexico)

- Diana Iturbe   (Mexico)

- Yadira Morales   (Nicaragua)

- Kaoru Okamoto   (Japan)

- Park Su Hee   (Korea)

- Patricia Pena   (Chile)

- Alejandra Rosa   (Argentina)

- Anabel Salazar   (Mexico)

- Nizana Solognier   (Aruba)

Figure B

1 Anna Szczotka   (Poland)

2 Olga Muntain   (Ukraine)

3 Rosimar Regina Lopes   (Brazil)

4 Kati Alander   (Finland)

5 Paula Adriana Frega Peredo   (Argentina)

6 Raquel Hernandez   (Spain)

7 Nelie Tsyshkevich   (Russia)

8 Michela Carazzato   (Italy)

9 Ann-Christine Klemo   (Norway)

10 Kati Raatikainen   (Finland)

11 Daniela Santarelli   (Paraguay)

12 Marina Ryabukhina   (Russia)

13 Daniela D'Emilla   (Italy)

14 Eridunnet Palacios   (Mexico)

15 Alicia Gutierrez   (Mexico)

- Iveth Escarcega   (Mexico)

- Jaana Kotkansalo   (Finland)

- Ivana Molnarova   (Slovakia)

- Shizuka Nakamura   (Japan)

- Krisztina Nemeth   (Hungary)

- Sindirela Pacas   (El Salvador)

- Luciana Padilla   (Mexico)

- Renata Richterova   (Czech Republic)

- Dinah Salazar   (Venezuela)

- Susetty Tabash   (Costa Rica)

- Petra Urbankova   (Czech Republic)

Figure C

1 Natalia Mikhaylova   (Russia)

2 Katarzyna Kozakiewicz   (Poland)

3 Aline DeOliveira   (Brazil)

4 Monika Korbova   (Slovakia)

5 Ekaterina Gamagina   (Russia)

6 Julia Shevchenko   (Russia)

7 Alma DeLaMadrid   (Spain)

8 Zdenka Gottvaldova   (Czech Republic)

9 Veronika Smardova   (Czech Republic)

10 Myriam Cantin   (Canada)

11 Ana Alvarez   (Aruba)

12 Veronica Granados   (Mexico)

13 Tuija Sinikunnas   (Finland)

14 Elisabet Haugsbo   (Norway)

15 Jackeline Anon   (Venezuela)

- Jaqueline DeLaTorre   (Mexico)

- Melanie Falvo   (Canada)

- Susana Garcia   (Spain)

- Olga Reyna   (Mexico)

- Yekaterina Robacker   (Singapore)

- Jayne Tingle   (United Kingdom)

Figure D

1 Nina Furseth   (Norway)

2 Tea Eriksen   (Norway)

3 Yevgeniya Prutskova   (Ukraine)

4 Liubov Dreskova   (Russia)

5 Melanie Gelbhaar   (Germany)

6 Anne Schilling   (Germany)

7 Patrycja Kozyra   (Poland)

8 Alessandra Barata Pinheiro   (Brazil)

9 Jaqueline Bandeira   (Spain)

10 Maeme Lacerda   (Brazil)

11 Natalia Kytseniuk   (Ukraine)

12 Renata Tichackova   (Czech Republic)

13 Jeanette Keith   (Aruba)

14 Lucia Doska   (Moldovia)

Figure Masters

1 Dagmar Simmen   (Switzerland)

2 Raquel Hernandez   (Spain)

3 Tetiana Mikheychyk   (Ukraine)

4 Jorun Steine   (Norway)

5 Kristin Kristjansdottir   (Iceland)

6 Roberta Raguth   (Switzerland)

7 Svitlana Shabelna   (Ukraine)

8 Marli Rodriguez   (Brazil)

9 Andrea Csoban   (Hungary)

10 Ester Parisi   (Italy)

11 Sasha Herwing   (Canada)

12 Daniela Santarelli   (Paraguay)

13 Nina Mukhortova   (Russia)

14 Ekaterina Lyushakova   (Russia)

15 Eva Klappova   (Czech Republic)

- Aylin Akbal   (Turkey)

- Yordanka Bahchevanova   (Bulgaria)

- Nuray Edebali   (Turkey)

- Amalia Escobar Rodriguez   (Spain)

- Anita Sandberg   (Norway)

- Montserrat Valero   (Spain)


Figure Junior Overall Winner

Yulia Ushakova

Figure Junior Short

1 Jana Cernovska   (Czech Republic)

2 Cristina Chirita   (Romania)

3 Marianna Holbova   (Slovakia)

4 Tamara Chilikina   (Russia)

Figure Junior Tall

1 Yulia Ushakova   (Russia)

2 Natalia Gacka   (Poland)

3 Adela Ondrejovicova   (Slovakia)

4 Tatiana Tyumeneva   (Russia)

5 Eleja Lukyte   (Lithuania)

6 Sunniva Ronbeck   (Norway)