2011 World Amateur Championships - IFBB

Overall Winner
Jana Purdjakova

HeavyWeight

1 Nina Loebardt   (Germany)

2 Arja Moilanea   (Finland)

3 Simone Linay   (Germany)

4 Lisa Cross   (United Kingdom)

5 Katarzyna Wos   (Poland)

6 Natalia Vtyurina   (Russia)

7 Carola Nostas   (Bolivia)

8 Jana Bendova   (Czech Republic)

9 Lee Hunju   (Korea)

10 Pamela Wentz   (United States)

11 Paola Boschero   (Italy)

LightWeight

1 Jana Purdjakova   (Slovakia)

2 Lyudmila Tuboltseva   (Russia)

3 Carla Marquardt   (Germany)

4 Renata Richterova   (Czech Republic)

5 Patricia Watson   (United States)

6 Naoko Imamura    今村直子   (Japan)

Junior

1 Liliana Pall   (Romania)

2 Beatrice Mihaela Serban   (Romania)

3 Dora Maria Lenger   (Hungary)

Masters

1 Elena Stasiukyniene   (Lithuania)

2 Josefina Sanchez   (Spain)

3 Marina Nikotina   (Russia)

4 Nina Midling   (Norway)

5 Andrea Decker   (Germany)

6 Eszter Berkes   (Hungary)

7 Jana Bendova   (Czech Republic)

8 Federica Gastaldi   (Italy)

9 Larisa Denisova   (Russia)

10 Renata Richterova   (Czech Republic)

11 Maria Mikola   (Canada)

12 Paola Boschero   (Italy)

13 Marina Leon   (Spain)

14 Nina Mukhortova   (Russia)


Figure Overall Winner

Yulia Ushakova

Figure A

1 Elina Gook   (Russia)

2 Giada Simari   (Italy)

3 Mari Päkkilä   (Finland)

4 Elena Pitsishina   (Russia)

5 Silvia Pavliskova   (Slovakia)

6 Magdalena Krajkowska   (Poland)

7 Alicja Klarkowska   (Poland)

8 Louise Krause   (South Africa)

9 Maria Vega   (Argentina)

10 Cristina Chirita   (Romania)

11 Sonia Branciamore   (Italy)

12 Jennifer Kaye   (Canada)

13 Danijala Vasiljevic   (Serbia)

Figure B

1 Zrinka Fišer   (Croatia)

2 Olga Muntain   (Ukraine)

3 Kati Alander   (Finland)

4 Michela Fre   (Italy)

5 Petra Urbánková   (Czech Republic)

6 Vilma Šalaševičiūtė   (Lithuania)

7 Agnieszka Nawrocka   (Poland)

8 Tatiana Lanskikh   (Russia)

9 Zulfiya Bitiyeva   (Kazakhstan)

10 Silviya Avramova   (Bulgaria)

11 Irina Molokova   (Azerbaijan)

12 Tiina Vaskelainen   (Finland)

13 Paula Frega   (Argentina)

14 Lonnie Pedersen   (Denmark)

15 Vanessa Oliveira   (Brazil)

16 Amy Fox   (Australia)

Figure C

1 Ekaterina Gamagina   (Russia)

2 Daniela Pfeiffer   (Germany)

3 Tetiana Mikheychyk   (Ukraine)

4 Adela Ondrejovicova   (Slovakia)

5 Roberta Bozzao   (Italy)

6 Alisa Sulaieva   (Ukraine)

7 Marija Veres   (Serbia)

8 Leonie Van Jaarsveld   (South Africa)

9 Avril Parsons   (Canada)

10 Zdenka Gottvaldova   (Czech Republic)

11 Eva Rusan   (Croatia)

12 Michaela Růžičkova   (Czech Republic)

13 Michaela Srotirova   (Czech Republic)

14 Bonka Serafimova   (Bulgaria)

15 Tatiana Volosi   (Russia)

16 Michelle Price   (South Africa)

Figure D

1 Yulia Ushakova   (Russia)

2 Yulia Zabelina   (Russia)

3 Christine Schranz   (Austria)

4 Yevgeniya Prutskova   (Ukraine)

5 Anne Schilling   (Germany)

6 Nina Furseth   (Norway)

7 Veronika Blažev   (Croatia)

8 Radmila Delić   (Serbia)

9 Vanja Sajko   (Croatia)

10 Beata Karaskova   (Slovakia)

11 Nina Richer   (South Africa)

12 Vitalina Ostrovska   (Ukraine)

13 Sanela Terzo   (Bosnia)

14 Sabrina Kolb   (Germany)

15 Jutta Gustafsberg   (Finland)

- Fujiko Asada   (Japan)

- Anastasiya Bukhareva   (Russia)

- Ivana Dimitrijević   (Serbia)

- Ivonne Gutierrez   (Bolivia)

- Tatiana Hubkova   (Slovakia)

- Patrycja Kozyra   (Poland)

- Vivien Németh   (Hungary)

- Melanie Niebergall   (Germany)

Figure Masters

1 Raquel Hernandez   (Spain)

2 Emi Perez   (Spain)

3 Nataliia Vietrova   (Ukraine)

4 Jorun Steine   (Norway)

5 Elena Kizima   (Russia)

6 Tibis Araque   (Venezuela)

7 Veronica Gallego   (Spain)

8 Bienvenida Bevia   (Spain)

9 Matenia Theororou   (Germany)

10 Eva Maria Eriksson   (Sweden)

11 Slavomira Zemkova   (Slovakia)

12 Roberta Rauguth   (Switzerland)

13 Carina Isaksson   (Sweden)

14 Anna Maria Giordani   (Italy)

15 Jackeline Ańon   (Venezuela)

- Ginevra Auletta   (Italy)

- Isabel Barnes   (Spain)

- Carina Briva   (France)

- Maria Luisa Lopez   (Spain)

- Maria Mas Delgado   (Spain)

- Arti Sharma   (Norway)

- Loreto Soto Nuńez   (Chile)

- Orsolya Suri   (Hungary)


Figure Junior Overall Winner

Adela Ondrejovicova

Figure Junior Short

1 Jana Cernovska   (Czech Republic)

2 Michaela Podnakova   (Czech Republic)

3 Tatiana Packova   (Slovakia)

4 Tetiana Davidenko   (Ukraine)

5 Alena Podelko   (Russia)

6 Georgiana Gradinaru   (Romania)

7 Alina Potylitsina   (KG)

8 Agnieszka Doroszuk   (Poland)

Figure Junior Tall

1 Adela Ondrejovicova   (Slovakia)

2 Barbora Cernakova   (Czech Republic)

3 Ana Merdenova   (Lithuania)

4 Ragnhildur Finnbogadottir   (Iceland)

5 Victoria Yatsuk   (Russia)

6 Dora Sif Egilsdottir   (Iceland)

7 Paulina Koriat   (Poland)