Overall Winner
Jana Purdjakova
HeavyWeight
1 Jana Stockelova (Czech Republic)2 Simone Linay (Germany)
3 Ewa Sedkowska (Poland)
4 Sylvia Chavez (Mexico)
5 Claudia DeAraujo (Brazil)
6 Yvonne Van Der Horst (Netherlands)
7 Sujad Zaharan (Nicaragua)
LightWeight
1 Jana Purdjakova (Slovakia)2 Olga Puzanova (Russia)
3 Rosita Trigila (Italy)
4 Ana Paula DaSilva (Brazil)
5 Natalia Dichkovskaya (Ukraine)
6 Gergana Savova (Bulgaria)
7 Sandra McLeod (Canada)
8 Beatriz Membreño Roque (Nicaragua)
Junior
1 Melissa Geimer (Germany)1 Liliana Pall (Romania)
Masters
1 Violette Schwarz (Germany)2 Elena Stasiukyniene (Lithuania)
3 Natalia Vtyurina (Russia)
4 Simone Linay (Germany)
5 Eszter Berkes (Hungary)
6 Nina Mathisen (Norway)
7 Monika Slosrova (Czech Republic)
Figure Overall Winner
Nina Furseth
Figure A
1 Nora Martinez (Paraguay)2 Bojana Vasiljevic (Serbia)
3 Jana Kolbaska (Slovakia)
4 Giada Simari (Italy)
5 Isabelle Harnois (Canada)
6 Tibis Araque (Venezuela)
7 Sonia Martins (Brazil)
8 Sara Picken-Brown (Australia)
9 Brisa Michel Aguilar Ramirez (Mexico)
10 Yandra Mota (Mexico)
11 Blanca Lugo (Mexico)
12 Maria Susana Ramirez (Mexico)
13 Judith Cardenas (Columbia)
14 Elizabeth Olmeda (Mexico)
15 Carol Medina (Peru)
- Monica DeLaTorre (Mexico)
- Diana Iturbe (Mexico)
- Yadira Morales (Nicaragua)
- Kaoru Okamoto (Japan)
- Park Su Hee (Korea)
- Patricia Peña (Chile)
- Alejandra Rosa (Argentina)
- Anabel Salazar (Mexico)
- Nizana Solognier (Aruba)
Figure B
1 Anna Szczotka (Poland)2 Olga Muntain (Ukraine)
3 Rosimar Regina Lopes (Brazil)
4 Kati Alander (Finland)
5 Paula Adriana Frega Peredo (Argentina)
6 Raquel Hernandez (Spain)
7 Nelie Tsyshkevich (Russia)
8 Michela Carazzato (Italy)
9 Ann-Christine Klemo (Norway)
10 Kati Raatikainen (Finland)
11 Daniela Santarelli (Paraguay)
12 Marina Ryabukhina (Russia)
13 Daniela D'Emilia (Italy)
14 Eridunnet Palacios Luna (Mexico)
15 Alicia Gutierrez (Mexico)
- Iveth Escarcega (Mexico)
- Jaana Kotkansalo (Finland)
- Ivana Molnarova (Slovakia)
- Shizuka Nakamura (Japan)
- Krisztina Nemeth (Hungary)
- Sindirela Pacas (El Salvador)
- Luciana Padilla (Mexico)
- Renata Richterova (Czech Republic)
- Dinah Salazar (Venezuela)
- Susetty Tabash (Costa Rica)
- Petra Urbánková (Czech Republic)
Figure C
1 Natalia Mikhaylova (Russia)2 Katarzyna Kozakiewicz (Poland)
3 Aline Oliveira (Brazil)
4 Monika Korbova (Slovakia)
5 Ekaterina Gamagina (Russia)
6 Julia Shevchenko (Russia)
7 Alma DeLaMadrid (Spain)
8 Zdenka Gottvaldova (Czech Republic)
9 Veronika Smardova (Czech Republic)
10 Myriam Cantin (Canada)
11 Ana Alvarez (Aruba)
12 Veronica Granados (Mexico)
13 Tuija Sinikunnas (Finland)
14 Elisabet Haugsbo (Norway)
15 Jackeline Añon (Venezuela)
- Jaquelin DeLaTorre Dueñas (Mexico)
- Melanie Falvo (Canada)
- Susana Garcia (Spain)
- Olga Susana Reyna (Mexico)
- Yekaterina Robacker (Singapore)
- Jayne Tingle (United Kingdom)
Figure D
1 Nina Furseth (Norway)2 Tea Eriksen (Norway)
3 Yevgeniya Prutskova (Ukraine)
4 Liubov Dreskova (Russia)
5 Melanie Gelbhaar (Germany)
6 Anne Schilling (Germany)
7 Patrycja Kozyra (Poland)
8 Alessandra Barata Pinheiro (Brazil)
9 Jaqueline Bandeira Costa (Spain)
10 Maeme Lacerda (Brazil)
11 Natalia Kytseniuk (Ukraine)
12 Renata Tichackova (Czech Republic)
13 Jeanette Keith (Aruba)
14 Lucia Doska (Moldova)
Figure Masters
1 Dagmar Simmen (Switzerland)2 Raquel Hernandez (Spain)
3 Tetiana Mikheychyk (Ukraine)
4 Jorun Steine (Norway)
5 Kristin Kristjansdottir (Iceland)
6 Roberta Raguth (Switzerland)
7 Svitlana Shabelna (Ukraine)
8 Marli Rodriguez (Brazil)
9 Andrea Csoban (Hungary)
10 Ester Parisi (Italy)
11 Sasha Herwing (Canada)
12 Daniela Santarelli (Paraguay)
13 Nina Mukhortova (Russia)
14 Ekaterina Lyushakova (Russia)
15 Eva Klappova (Czech Republic)
- Aylin Akbal (Turkey)
- Yordanka Bahchevanova (Bulgaria)
- Nuray Edebali (Turkey)
- Amalia Escobar Rodriguez (Spain)
- Anita Sandberg (Norway)
- Montserrat Valero (Spain)
Figure Junior Overall Winner
Yulia Ushakova
Figure Junior Short
1 Jana Cernovska (Czech Republic)2 Cristina Chirita (Romania)
3 Marianna Holbova (Slovakia)
4 Tamara Chilikina (Russia)
Figure Junior Tall
1 Yulia Ushakova (Russia)2 Natalia Gacka (Poland)
3 Adela Ondrejovicova (Slovakia)
4 Tatiana Tyumeneva (Russia)
5 Eleja Lukyte (Lithuania)
6 Sunniva Ronbeck (Norway)