2010 World Amateur Championships - IFBB

Overall Winner
Mohammed Touri

Super-HeavyWeight

1 Ahmed Hamouda   (Egypt)

2 Dalibor Hajek   (Czech Republic)

3 Aliaksei Shabunya    Аляксей Шабуня   (Belarus)

4 Leonid Istomin   (Azerbaijan)

5 Feras Saied   (Italy)

6 Sergey Bazarov   (Russia)

7 Marco Schmidt   (Germany)

8 Mohammed Nafáa   (Palestine)

9 Fernand Olloz   (Switzerland)

10 Sergey Zebald   (Russia)

11 Bogdan Kravchenko   (Ukraine)

12 Zaher Moukahal   (Lebanon)

13 Costantino Galeazzo   (Italy)

14 Luca Silverstrini   (Italy)

15 Paata Petriashvili   (Russia)

- Bourhan Belhorma   (Algeria)

- Artur Kovalov   (Ukraine)

- Ahmed Mezrag   (Algeria)

- Jaroslav Paseka   (Czech Republic)

- Paul Poloczek   (Germany)

- Peter Porczi   (Hungary)

- Varinder Singh   (India)

HeavyWeight

1 Mohammed Touri   (Morocco)

2 Mohamed Ibrahim   (Egypt)

3 Ahmad Ali Verdi   (Azerbaijan)

4 El Shahat Mabrouk   (Egypt)

5 Oleksandr Slobodyanyuk   (Ukraine)

6 Martin Drab   (Czech Republic)

7 Andriy Kukharchuk   (Ukraine)

8 Francisco Corral   (Spain)

9 Maor Zaradez   (Israel)

10 Adam Adamski   (Poland)

11 Igor Ozernoy   (Kazakhstan)

12 Andrew Hudson   (South Africa)

13 Glayson Souto   (Brazil)

14 Ralf Herget   (Germany)

15 Lee Seung Chul   (Korea)

- Kyriacos Georgiou   (Cyprus)

- Hamit Gorkem Gursoy   (Turkey)

- Hsu Chia-Hao   (Taiwan)

- John Leslie   (South Africa)

- Ahmed Majeed Mustafa   (Iraq)

- Nadir Sichaib   (Algeria)

Light-HeavyWeight

1 Sami Al Haddad   (Bahrain)

2 Hamidreza Keshani   (Azerbaijan)

3 Moustafa Alasar   (Egypt)

4 Rouhollah Mirhosseini   (Iran)

5 Jose Rafael Cermeńo   (Venezuela)

6 Sergio Pestana Ramos   (Switzerland)

7 Manuel Narath   (Austria)

8 Kang Kyong   (Korea)

9 Dennis Giusto   (Italy)

10 Dmitry Klimov   (Russia)

11 Mohammad Pashayi   (Azerbaijan)

12 Jose Bustamante (1)   (Venezuela)

13 Ammar Al Bdairi   (Iraq)

14 Marcelo DeLemos   (Brazil)

15 Christopher Fitzpatrick   (South Africa)

- Johan Empfelseder   (Austria)

- Sandel Mindruta   (Romania)

- Giuseppe Quarta   (Italy)

- Andrey Sychov   (Ukraine)

- Peter Tatarka   (Slovakia)

- Mario Van Biljon   (South Africa)

- Mkari Ziad   (Lebanon)

MiddleWeight

1 Haji Shaban Al Balushi   (Oman)

2 Mohammed Hasan   (Bahrain)

3 Vugar Verdiyev   (Azerbaijan)

4 Ibrahim Sami Fahim   (Egypt)

5 Sardar Hawez   (Iraq)

6 Jens Schneider   (Germany)

7 Hakan Gumus   (Turkey)

8 Vladimir Timoshin   (Russia)

9 Park Ki Seok   (Korea)

10 Ott Kiivikas   (Estonia)

11 Pablo Poveda   (Argentina)

12 Sergii Ges   (Ukraine)

13 David Ekpe   (Nigeria)

14 Artem Bradov   (Ukraine)

15 Hsu Chung-Huang   (Taiwan)

- Serkan Cetin   (Germany)

- Andreas Charalambos   (Cyprus)

- Sangram Chougule   (India)

- Djafer Chouia   (Algeria)

- Quentin Fong   (South Africa)

- Michael Kwao   (Canada)

- Sanjeev Narayan   (New Zealand)

- Tomasz Pabiniak   (Poland)

- Jakub Potocki   (Poland)

- Paul Prins   (South Africa)

- Essa Shewaiter   (Qatar)

- Amar Zahi   (Algeria)

Light-MiddleWeight

1 Ahmed El Sadany   (Egypt)

2 Mahmoud El Fadaly   (Egypt)

3 Andriy Sharapov   (Ukraine)

4 Oscar Luis Marin   (Spain)

5 Igor Losev   (Russia)

6 Ilyas Khalafov   (Azerbaijan)

7 Gilmar DeSouza   (Brazil)

8 Sherif El Shiwy   (Egypt)

9 Semion Berkovic   (Lithuania)

10 Lee Do Hee   (Korea)

11 Nikolay Chernetsky   (Russia)

12 Bilal Cakir   (Turkey)

13 Jalaal Alrayashi   (Qatar)

14 Atanas Georgiev   (Bulgaria)

15 Dzmitry Rameika   (Belarus)

- Aliaksandr Borsan   (Belarus)

- Marlon Carrillo Rodriguez   (Nicaragua)

- Mario Pagnoni   (Italy)

- Mahmoud Savalan   (Azerbaijan)

- Masato Shimoda    下田雅人   (Japan)

- Andreas Stummer   (Austria)

- Masashi Suzuki    鈴木雅   (Japan)

- Alexandr Svetlakov   (Kazakhstan)

WelterWeight

1 Hussain Jassim   (Bahrain)

2 Mohamed Osman   (Egypt)

3 Aleksandr Eskin   (Russia)

4 Igor Kocis   (Slovakia)

5 El Bahrawi El Saaid   (Egypt)

6 Valeri Koptenko   (Ukraine)

7 Suhas Khamkar   (India)

8 Vyacheslav Makogon   (Ukraine)

9 Adil Kamal Baqqal   (Iraq)

10 Watheq Al Saedi   (Iraq)

11 Boo Chang Soon   (Korea)

12 Aleksey Denisov   (Russia)

13 Mohammed Slimani   (Algeria)

14 Abdulrazaq Kazeem   (Nigeria)

15 Francisco Das Neves Silva   (Brazil)

- Tomasz Blaziak   (Poland)

- Norberto Datuin   (Guam)

- Alexey Ekker   (Russia)

- Umid Khusanov   (UZ)

- Farruh Kosimov   (UZ)

- Yalchin Mamedov   (Azerbaijan)

- Dilshod Niyazov   (UZ)

- Morteza Norouzi   (Iran)

- Aliaksandr Pashaliuk   (Belarus)

- Chris Pillay   (Saudi Arabia)

- Alexey Prodius   (Moldova)

- Sasi Raush   (Singapore)

- Ricahrd Rosete   (Guam)

- Murat Tonya   (Turkey)

LightWeight

1 Mahmut Irmak   (Turkey)

2 Mohammed Al Hussain   (Saudi Arabia)

3 Jose Carlos Santos   (Brazil)

4 Naser Al Maskari   (Oman)

5 Kim Byung Soo   (Korea)

6 Koji Godo    合戸孝二   (Japan)

7 Vahid Raftarhamedani   (Iran)

8 Fabio Branciamore   (Italy)

9 Farhad Guliyev   (Azerbaijan)

10 Masahiro Sue    須江正尋   (Japan)

11 Denis Osadchyi   (Ukraine)

12 Neil Gardner (2)   (Australia)

13 Nyombo Mkobi Lukonge   (TZ)

14 Menad Dovar   (Algeria)

15 Supry Sos   (New Zealand)

- Ganzorig Enkhtuvshin   (Mongolia)

- Christopher Hannie   (South Africa)

- Matyas Nemet   (Hungary)

BantamWeight

1 Liya Nazin   (Russia)

2 Ihala Prasanna Peiris   (Sri Lanka)

3 Kim Jin Sik   (Korea)

4 Rezvan Aliyev   (Kazakhstan)

5 Daniel Hibbs   (New Zealand)

6 Mauro Ranieri   (Italy)

7 Ahmed Hashim Balasim   (Iraq)

8 Osman Colak   (Turkey)

9 Hassan Yousif   (Iraq)

10 Ueliton Aragoao Silva   (Brazil)

11 Teymur Aslanov   (Azerbaijan)

12 Alexandre Bozonnet   (France)

13 Jamts Galbadrakh   (Mongolia)

14 Redouane Lahneche   (Algeria)

FlyWeight

1 Park Kyung Mo   (Korea)

2 Michahl Hlinka   (Slovakia)

3 Cho Wang Bung   (Korea)

4 Mina Kolta Bekhit   (Egypt)

5 Wasem Saeed Alhajri   (Saudi Arabia)

6 Mohammed Abdelazim   (Egypt)

7 Kamil Al Muqaimi   (Oman)

8 Loghman Arastehfar   (Iran)

9 Brando Quejado   (Guam)

10 Khurelbaatar Nergui   (Mongolia)


Junior Overall Winner

Rodrigo Piriz

Junior - HeavyWeight

1 Rodrigo Piriz   (Argentina)

2 Mamdouh Salama   (Egypt)

3 Louis Beesinger   (South Africa)

4 Tim Budesheim   (Germany)

5 Mostafa Yousry   (Egypt)

6 Bilal Al Saedi   (Iraq)

7 Marek Dorosz   (Poland)

8 Ali Sabah Al Taie   (Iraq)

9 Roman Jurak   (Czech Republic)

10 Mehmet Ayaksiz   (Turkey)

11 Peter Kuric   (Slovakia)

12 Amr Shoair   (Egypt)

13 Vladimir Iacovlev   (Moldova)

14 Yuhei Kunii    國井裕平   (Japan)

15 Michael Martinez (2)   (Canada)

Junior - LightWeight

1 Ismail Khaled   (Egypt)

2 Zdenek Razak   (Czech Republic)

3 Niyazi Ferhat   (Turkey)

4 Milan Oboril   (Czech Republic)

5 Jonas Meissner   (Germany)

6 Piotr Borecki   (Poland)

7 Atanas Dimitrov   (Bulgaria)

8 Petru Visovan   (Romania)

9 Ruslan Pirmatov   (Kazakhstan)


Masters Overall Winner

Hamdullah Aykutlu

Masters 40+ HeavyWeight

1 Hamdullah Aykutlu   (Turkey)

2 Ercan Demir   (Turkey)

3 Ahmed Hamouda   (Egypt)

4 William Ortuńo   (Venezuela)

5 Thomas Davidsen   (Denmark)

6 Alfredo Fernandez   (Spain)

7 Federico Focherini   (South Africa)

8 Timo Honkala   (Finland)

9 Ibrahim Aydogan   (Turkey)

10 Pascal Guillemin   (France)

11 Yusuf Yilmaz   (Turkey)

12 Giovanni Rechioni   (Italy)

13 Vadim Skorniakov   (Russia)

14 Lars Fagerstrom   (Sweden)

15 Hamid Chehel   (Iran)

Masters 40+ Light-HeavyWeight

1 Thomas Scheu   (Germany)

2 Adel Elbassiony   (Egypt)

3 Ernst Zimmerman   (Germany)

4 Ludovic Salgarollo   (France)

5 Jose Camacho   (Portugal)

6 Bernardo Busquets   (Spain)

7 Andrey Evtukhov   (Russia)

8 Daniele Furiosi   (Italy)

9 Marcelo DeLemos   (Brazil)

10 Timo Blomberg   (Finland)

11 Alpay Selvi   (Turkey)

12 Jukka Virta   (Finland)

13 Nedialko Stoilov   (Austria)

14 Hasan Ilgin   (Turkey)

Masters 40+ MiddleWeight

1 Jens Schneider   (Germany)

2 Hakan Gumus   (Turkey)

3 Yasin Eltokhy   (Egypt)

4 Alexandros Stampoulidis   (Germany)

5 Mohamed Farag   (Egypt)

6 Stephen Graham   (United Kingdom)

7 Kutbettin Bulut   (Turkey)

8 Alexandr Svetlakov   (Kazakhstan)

9 Bill Moschelle   (United States)

10 Gilberto Alves   (Brazil)

11 Murat Atatepe   (Turkey)

12 Amir Amin Meabed   (Egypt)

Masters 40+ LightWeight

1 Jamal Ahmed El Komy   (Egypt)

2 Michael Kohler   (Germany)

3 Abdelhamid Hassan   (Egypt)

4 Sandro Brocca   (Italy)

5 Laszlo Gulyas   (Hungary)

6 Carlo Capucci   (Italy)

7 Ismail Selim   (Egypt)

8 Yukihiro Muramatsu    村松幸大   (Japan)

9 Lotfi Mohamed   (Egypt)

10 James Butler   (Ireland)

11 Silva Sidcleyton   (Brazil)

12 Vasile Craciun   (Romania)

13 Mihai Petreanu   (Romania)

Masters 50+ HeavyWeight

1 El Shahat Mabrouk   (Egypt)

2 Reinhard Maier   (Germany)

3 Alexander Yashankin   (Russia)

4 Inigo Ortiz   (Spain)

5 Antonio Vergiani   (Italy)

6 David Lamptey   (United Kingdom)

7 Farhang Rahimly   (Sweden)

8 Rashad Hamshi   (Egypt)

9 Thor Benny Hansen   (Norway)

10 Mohammad Sabah   (Sweden)

11 Marek Kolecki   (Poland)

12 Jozef Sztankay   (Slovakia)

13 Aiden Khorsheed   (Iraq)

Masters 50+ LightWeight

1 Armando Villa   (Spain)

2 Faruk Arda Horhor   (Turkey)

3 Werner Zenk   (Germany)

4 Philippe Eichler   (France)

5 Nelson Benjamin   (South Africa)

6 Peter Hunt   (New Zealand)

7 Ali Ata   (Egypt)

8 Toshio Konuma    小沼敏雄   (Japan)

9 Farag El Menshawy   (Egypt)

10 Mario Pace   (Malta)

11 Ove Baekkevold   (Norway)

12 Sean Bullman   (Ireland)

13 Sivalingum Pillay   (South Africa)

14 Paolo Mari   (Italy)

15 Takayuki Naito    内藤隆之   (Japan)

Masters 60+

1 Esmat Sadek   (Egypt)

2 Rafael Vera   (Spain)

3 Waldemar Nol   (Poland)

4 Cor Wijler   (Netherlands)

5 Dib Hana   (Syria)

6 Shigeru Ihara    井原茂   (Japan)

7 Hans Heubauer   (Germany)

8 Vladimir Štěpánek   (Czech Republic)

9 Karl Hanning   (Austria)

10 Vasile Serban   (Romania)

11 Yasar Gunduz   (Turkey)

12 Bohumil Divilek   (Czech Republic)

13 Hossein Javeddani   (Iran)


Classic Overall Winner

Igor Gostiunin

Classic Short

1 Mahmut Irmak   (Turkey)

2 Lajos Lenard   (Hungary)

3 Park Jae Wan   (Korea)

4 Robert Horvat   (Croatia)

5 Adrian Radoi   (Romania)

Classic Medium-Short

1 Artem Diyanov   (Russia)

2 Yang Yeon Seok   (Korea)

3 Ha Yong In   (Korea)

4 Carbe Corrado   (Italy)

5 Rudolf Kopcok   (Slovakia)

6 Konstantin Paskalev   (Bulgaria)

7 Nicolae Cristea   (Romania)

8 Dmytro Symonov   (Ukraine)

9 Toshihiko Hirota    廣田俊彦   (Japan)

10 Tamas Dravavolgyi   (Hungary)

11 Matyas Nemet   (Hungary)

Classic Medium

1 Konstantin Zakharov   (Russia)

2 Andrej Varga   (Slovakia)

3 Gianluca Degan   (Italy)

4 Imre Vähi   (Estonia)

5 Meysam Amiri   (Iran)

6 Michal Krajewski   (Poland)

7 Andreas Stummer   (Austria)

8 Slaven Petrović   (Croatia)

9 Pavel Bartonicek   (Czech Republic)

10 Vladimir Jovanović   (Serbia)

11 Thomas Rosberg   (Sweden)

12 Michael Lackner   (Austria)

13 Atsushi Katakawa    片川淳   (Japan)

14 Suleyman Akuc   (Turkey)

15 Balint Farkas   (Hungary)

16 Omar Naser Al Den   (Syria)

Classic Medium-Tall

1 Aleksander Denisenko   (Russia)

2 Michal Sitter   (Czech Republic)

3 Asghar Abaei   (Iran)

4 Thomas Schnelldorfer   (Germany)

5 Sergey Palkin   (Ukraine)

6 Murat Demir   (Germany)

7 Ali Daliran   (Iran)

8 Darius Minkevičius   (Lithuania)

9 Rafal Filipczuk   (Poland)

10 Aristidis Nikolopoulos   (South Africa)

11 Gerard Faure   (France)

12 Harry Ogg   (United Kingdom)

13 Onur Elibol   (Turkey)

14 Przemysław Zokowski   (Poland)

15 Marius Cirlan   (Romania)

- David Cassidy   (Ireland)

- Gergö Czikó   (Hungary)

- Sinisa Krizman   (Croatia)

- Marko Petričević   (Croatia)

- Zoltan Szasz   (Hungary)

Classic Tall

1 Igor Gostiunin   (Russia)

2 Jerzy Pisulski   (Poland)

3 Lubos Malinak   (Slovakia)

4 Ali Najafianrazavi   (Iran)

5 Pawel Smolik   (Poland)

6 Peter Porczi   (Hungary)

7 Jüri Leinvald   (Estonia)

8 Ozi Attila   (Hungary)

9 Albert Wessels   (South Africa)

10 Nicolae-Cristian Grad   (Romania)

11 Tamas Babai   (Hungary)

12 Alexandru Albulescu   (Romania)

13 Khaled Khater   (Jordan)

14 David Glisic   (Serbia)

Classic Junior

1 Karim Abdel Monem   (Egypt)

2 Stefano Scarlata   (Italy)

3 Emil Kalenski   (Poland)

4 Tomáš Horák   (Czech Republic)

5 Vitek Sahula   (Czech Republic)

6 Mikk Raudsepp   (Estonia)

7 Arman Farahigh   (Iran)

8 Roman Jandura   (Slovakia)

9 Ufuk Demirpence   (Turkey)

10 Oleksandr Shyt   (Ukraine)

Classic Masters

1 Amado Xavier Moura   (Brazil)

2 Roman Senti   (Switzerland)

3 Marco Cattoni   (Switzerland)

4 Slaven Petrović   (Croatia)

5 Peter Hoppe   (Germany)

6 Steven Travers   (Australia)

7 Zlatko Piralic   (Croatia)

8 Bjorn Albinsson   (Sweden)

9 Sergii Shabelnyi   (Ukraine)

10 Giuseppe Brancaccio   (Italy)

11 Mahmut Bora Erzen   (Turkey)

12 František David   (Czech Republic)

13 Hakki Yildizel   (Turkey)

14 John Large   (Norway)

15 Aris Hadjipanayi   (Cyprus)