2012 World Championships - NAC

Overall Winner
Miguel Angel Cerezo Nieto

Tall

1 Miguel Angel Cerezo Nieto   (Spain)

2 Felix Decker   (Germany)

3 Nikolaos Kavgas   (Greece)

4 Jurijs Gucans   (Latvia)

5 Mikhail Beltyukov   (Russia)

6 Christian Wagner   (Germany)

7 Guillaume Petit   (France)

8 Gleb Kokorin   (Israel)

9 Tarik Mustafa   (Cyprus)

Medium

1 Vladislav Tarabarin   (Russia)

2 Hermanis Plisko   (Latvia)

3 Sergii Babchuk   (Ukraine)

4 Dorian Berger   (Germany)

5 Mehmet Kasap   (Turkey)

6 Anatoly Shvedov   (Russia)

7 Rick Burnett   (Netherlands)

8 Igor Belodedov   (Russia)

9 Ervins Balodis   (Latvia)

10 Shadin Singh Maibam   (India)

Short

1 Laroslav Kasandrovych   (Ukraine)

2 Adam Kosacki   (Poland)

3 Julio Garcia Pampin   (Spain)

4 Slava Khubezhov   (Russia)

5 Birk Luther   (Germany)

6 Mario Canete Rubio   (Spain)

7 Georgios Athanassiou   (Greece)

8 Pradipkumar Singh Khundrakpam   (India)

9 Raul Garcia Fernandez   (Spain)

10 Evgeny Shevtchuk   (Russia)

- Steven Badger   (United Kingdom)

- Antoine Duranthon   (Greece)

- Maxim Kutuzov   (Germany)

- Jérome Peuchot   (Greece)

- Ferrao Roshan   (India)

- Shankar Shivanna Gowda   (India)

Junior

1 Robert Fisers   (Latvia)

2 Landan Singh Naorem   (India)

3 Semyon Nakhutsrishvilli   (Russia)

4 Sergey Pianykh   (Russia)

5 Priyobarta Singh Wangkheirakpam   (India)

6 Maxim Buyankin   (Russia)

7 Mariusz Czerniewicz   (Poland)

8 Grazvydas Narusevicius   (Lithuania)

9 Denis Abakumov   (Spain)

Masters 40+

1 Andrzej Rak   (Poland)

2 Emilio Scoop   (Netherlands)

3 Jerry Thielmann   (Germany)

4 Igor Volosatov   (Ukraine)

5 Stéphane Machovic   (France)

6 José Maria Forte Armengou   (Spain)

7 Sergey Tcheremnykh   (Russia)

8 Sergey Kryukov   (Russia)

9 Mykhayil Kuzmyn   (Ukraine)

10 Vitaly Zonov   (Russia)

- Angel Amurgo Parra   (Spain)

- Michael Cauchois   (France)

- Andrey Ivanenko   (Russia)

- Sergey Kapusta   (Russia)

- Tsitsikas Konstaninos   (Greece)

- Hervé Laget   (France)

Masters 50+

1 Uwe Warcaba   (Germany)

2 Enrico Lückemann   (Germany)

3 Aivars Visockis   (Latvia)

4 Leo DenBreems   (Netherlands)

5 Juan Jose Lopez Rodriguez   (Spain)

6 Pavel Pligin   (Russia)

7 Oleg Kulakov   (Russia)

8 Benrabah Boufalga   (France)


Athletic Physique Overall Winner

Sergey Matusevitch

Athletic Short

1 Dietmar Haubold   (Germany)

2 Furio Coppelli   (Italy)

3 Denis Nikonov   (Russia)

4 Sascha Fuge   (Germany)

5 Igor Tchizhov   (Russia)

6 Mustafa Behlül   (Cyprus)

7 Roman Gaynullin   (Russia)

8 Aleksandr Lazarev   (Russia)

9 Alik Akhmetshin   (Russia)

Athletic Tall

1 Sergey Matusevitch   (Belarus)

2 Roman Kultchik   (Belarus)

3 Nikita Komarov   (Russia)

4 Raul Lopez Rodriguez   (Spain)

5 David Böhme   (Germany)

6 Jurii Spasokukotski   (Ukraine)

7 Stanislav Kirbitov   (Russia)

8 Andreas Mirchel   (Germany)

9 Ivan Christolyubov   (Russia)

10 Ivars Miluzs   (Latvia)

- Cevher Conuldas   (Turkey)

- Stasis Gabrulevitchus   (Russia)

- Nerijus Janusauskas   (Lithuania)

- Oleksandr Samoylenko   (Ukraine)

- Konstantinos Stamatis   (Greece)