2013 World Amateur Championships - IFBB

Overall Winner
Mohamed Zakaria

Super-HeavyWeight

1 Mohamed Zakaria   (Egypt)

2 Jacobus Van Der Merve   (South Africa)

3 Hasan Rahnamaeian   (Iran)

4 Andrzej Kolodziejczyk   (Poland)

5 Sergii Iatsiuk   (Ukraine)

6 Jorgen Corneliussen   (Norway)

7 Milos Milosevic   (Serbia)

8 Tomas Kudelis   (Lithuania)

9 Enrico Frisinghelli   (Italy)

10 Mustafa Elbakkouchi   (France)

11 Luis Gigena   (Argentina)

12 Mohamed Al Fatouh   (Morocco)

13 Said Anadif   (Morocco)

14 Stefan Jakjovski   (Macedonia)

HeavyWeight

1 Oleksandr Slobodyanyuk   (Ukraine)

2 Hassan Khosravi   (Iran)

3 Peter Tatarka   (Slovakia)

4 Ahmed El Sayed   (Egypt)

5 Saiid Tejan-Kamara   (United States)

6 Mduduzi Green   (South Africa)

7 Mahdi Ayari   (Iran)

8 Tomasz Lech   (Poland)

9 Ahmed Ismail   (Egypt)

10 Mohamed Ragab   (Libya)

11 Christopher Fitzpatrick   (South Africa)

12 Mohamed Fayez   (Egypt)

13 Andrey Popov   (Russia)

14 Mohamed Al Sharif   (Libya)

15 Benazala Karim   (Algeria)

- Jellali Abdelaziz   (Morocco)

- Mohamed Bellahcene   (France)

- Mohamed Netwaly   (Egypt)

Light-HeavyWeight

1 Kamal El Gargni   (Libya)

2 Ahmed El Sadany   (Egypt)

3 Andriy Kukharchuk   (Ukraine)

4 Ahmed Al Harthy   (Oman)

5 Oswaldo Gonzalez   (Venezuela)

6 Ott Kiivikas   (Estonia)

7 Vugar Verdiyev   (Azerbaijan)

8 Omar Garcia   (Venezuela)

9 Walid Sultan   (Libya)

10 Ahmed Al Ubeidi   (Switzerland)

11 Jakub Potocki   (Poland)

12 Soufiane Al Ouarpaq   (Morocco)

13 Steve Moriarty   (United States)

14 Roberto Granda   (Ecuador)

15 Juan Francisco Martin   (Spain)

- Daniel Guedes Filho   (Brazil)

- Marc Hector   (United Kingdom)

- Mournir Hezami   (Austria)

- Hamidreza Keshani   (Iran)

- Issa Krinbe   (Lebanon)

- Sandel Mandruta   (Romania)

- Moulay Ouazzani   (Macedonia)

- Mostafa Zein   (Egypt)

MiddleWeight

1 Hadi Choopan   (Iran)

2 Djamed Mohammed   (Algeria)

3 Mohammad Sabah   (Bahrain)

4 Raul Martinez   (Venezuela)

5 Abel Martin   (Spain)

6 Abdelrahman Elsayed   (Egypt)

7 Fausto Enrique Caicedo   (Ecuador)

8 Tomas Tabaciar   (Slovakia)

9 Senthil Kumaran   (India)

10 Jorge Zamorano   (Spain)

11 Juan DeLaCruz (1)   (Mexico)

12 Elsayed Tantawy   (Egypt)

13 Giorgio Santini   (Italy)

14 Simone Meiattini   (Italy)

- Artem Bradov   (Ukraine)

- David Egbony   (Nicaragua)

- Mirko Ercolani   (sm)

- Hakim Kerfi   (Algeria)

- Pawan Kumar   (India)

- Vladimir Kurdov   (Bulgaria)

- Wahid Ramanos   (Australia)

- Mohamed Safani   (Macedonia)

DQ Mahmoud El Fadaly   (Egypt) (had been 4th)

Light-MiddleWeight

1 Babak Akbarnia   (Iran)

2 Benabdellah Abdelkader   (Algeria)

3 Omar Khaldi   (Morocco)

4 Mihoubi Zoheir   (Algeria)

5 Sayed Nasralla Hashem   (Bahrain)

6 Randolf Naranjo   (Venezuela)

7 Sherif El Shiwy   (Egypt)

8 Masashi Suzuki    鈴木雅   (Japan)

9 Mohamed Medany   (Egypt)

10 Mohammed Slimani   (Algeria)

11 Peter Kokoska   (Slovakia)

12 Alberto Alonso   (Spain)

13 Saziso Sibiya   (South Africa)

14 Tarek Shaban   (Egypt)

15 Ashraf Alhofy   (Egypt)

- Wael Abdelrahaman   (Egypt)

- Kingsley Deslorieux   (United States)

- Hakim Elgaouzi   (Morocco)

- Pablo Heinan   (Argentina)

- Marios Trikkis   (Cyprus)

WelterWeight

1 Sajad Niknampour   (Iran)

2 Kim Seong Hwan   (Korea)

3 Anwar Darwish Al Balushi   (Oman)

4 Ismail Khaled   (Egypt)

5 Mohamed Osman   (Egypt)

6 Ricardo Segovia   (Venezuela)

7 Frank Sucre   (Venezuela)

8 Karol Malecki   (Poland)

9 Igor Losev   (Russia)

10 Florian Zankl   (Germany)

11 Peymon Saadati   (Australia)

12 Alberto Galan   (Spain)

13 Arafat Yousif Yaqoob   (Bahrain)

14 Shaaban Gouda   (Egypt)

15 Amro El Sawaf   (Egypt)

- Lwazi Buso   (South Africa)

- Abdel El Hamwi   (Lebanon)

- Gamal El Komy   (Egypt)

- Mohamed Ghodhbane   (Tunsinia)

- Abdulrazaq Kazeem   (Nicaragua)

- Christian Wallace   (United States)

LightWeight

1 Nam Kyoung Yun   (Korea)

2 Mohammed Imbabi   (Egypt)

3 Makoto Tashiro    田代誠   (Japan)

4 Alberto Abad   (Spain)

5 Igor Kocis   (Slovakia)

6 Angelo Corrado Maggiore   (Italy)

7 Ahmed Elhyty   (Egypt)

8 Roman Iushchenko   (Ukraine)

9 Pablo Ramior   (Ecuador)

10 Loghman Arastehfar   (Iran)

11 Alain Pages   (France)

12 Jorge Matute Riofrio   (Ecuador)

13 Marcin Kosel   (Poland)

14 Miroslav Skadra   (Slovakia)

15 Koji Godo    合戸孝二   (Japan)

- Mohammed Al Harharah   (Yemen)

- Mohamed Al Shahumi   (Libya)

- Jala Rahman Ali   (Germany)

- Bouchaib Arab   (Morocco)

- Bhavik Balkissoon   (Mauritius)

- Soufiane Bouchab   (Morocco)

- Kenneth Crowson   (Guam)

- Miguel Luna   (Argentina)

- Nhon Ly   (United States)

- Yalchin Mamedov   (Azerbaijan)

- Vijay More   (India)

- Dinesh Narayan   (India)

- Alexander Poveda   (Ecuador)

- Lahniche Radhouane   (Algeria)

BantamWeight

1 Salah Hussein Edali   (Libya)

2 Amr Mohamed Bossily   (Egypt)

3 Mostafa Goudarznaseri   (Iran)

4 Ashley Kumar   (Ireland)

5 Kim Jin Sik   (Korea)

6 Youssef Lamkirta   (Morocco)

7 Kamel El Moqaimi   (Oman)

8 Ali Abbas Helal   (Bahrain)

9 Manivendhan Kothandaraman   (India)

10 Sanjeeva Ruwan Kumara   (Sri Lanka)

11 Balamuragan Kandan   (India)

12 Kim Suk   (Korea)

13 Alberto Carlos Arcentales   (Ecuador)

14 Mauro Ranieri   (Italy)

15 Evaristo Cortes   (Costa Rica)

16 Mahmood Malik   (United States)

FlyWeight

1 Lee Seung Hoon   (Korea)

2 Park Kyung Mo   (Korea)

3 Karanjit Singh   (India)

4 Ahmed Atef   (Egypt)

5 Daniel Wellington Luna   (Ecuador)

6 Boubakr Bakhira   (Morocco)

7 Amila Yakadehi   (Slovakia)

8 Omar El Hassani   (Morocco)

9 Brando Quejado   (Guam)


Junior Overall Winner

Tim Budesheim

Junior - HeavyWeight

1 Tim Budesheim   (Germany)

2 Ahmed Moustafa El Sayed Moustafa   (Egypt)

3 Pouria Payoun   (Iran)

4 Ismatov Daler   (Russia)

5 Hassan Mostafa Abdulla Taha Mahmoud   (Egypt)

6 Maciej Zochowski   (Poland)

7 Irengbam Deva Singh   (India)

8 David Babayan   (Russia)

9 Konstantin Simonsen   (Norway)

10 Gurbhej Singh   (India)

11 Hardeep Singh (Harry)   (India)

Junior - LightWeight

1 Daniel Sticco   (Italy)

2 Evgeny Bayazitov   (Russia)

3 Jorge Byron Tello   (Ecuador)

4 Cedric Shelton Samuels   (South Africa)

5 Batkhuu   (Mongolia)

6 Siddharth Patil   (India)

7 Arif Gonul Bayoglu   (Turkey)

8 Dambadarjaa P G   (Mongolia)


Masters Overall Winner

Mahdi Ayari

Masters 40+ HeavyWeight

1 Mahdi Ayari   (Iran)

2 Horst Wetterau   (Germany)

3 Sergey Kozin   (Russia)

4 Andrey Popov   (Russia)

5 Knut Oines   (Norway)

6 Abbas Gholizadeh   (Iran)

7 Frank Hansen   (Norway)

8 Hamdullah Aykutlu   (Turkey)

Masters 40+ Light-HeavyWeight

1 Edson Serafin   (Brazil)

2 Davoud Rahimi   (Iran)

3 David Perez Baena   (Spain)

4 Marek Vomacka   (Czech Republic)

5 Juan Francisco Martin Muñoz   (Spain)

6 Roberto Granda   (Ecuador)

7 Choi Wan Hung   (Hong Kong)

8 Harri Forsberg   (Finland)

9 Ersoy Aycelik   (Turkey)

10 Mauricio Suzanne   (Brazil)

11 Rohan Reid   (Australia)

12 Hasan Erdogan   (Turkey)

13 Munkhbayar   (Mongolia)

Masters 40+ MiddleWeight

1 Jens Schneider   (Germany)

2 Igor Losev   (Russia)

3 Gilberto Alves Feitosa   (Brazil)

4 Ganhuyag   (Mongolia)

5 Dinesh Chaware   (India)

6 Akham Premchand Singh   (India)

7 Sahin Bolca   (Turkey)

Masters 40+ LightWeight

1 Jose Carlos Santos   (Brazil)

2 Tomoya Nakadomari   (Japan)

3 Mario Augusto Hernandez   (Spain)

4 Lochin   (Mongolia)

Masters 50+ HeavyWeight

1 Norton James Murayama   (Brazil)

2 Iñigo Ortiz De Mendivil   (Spain)

3 Jose Carlos Rebolo   (Portugal)

4 Mutlu Bakir Tas   (Turkey)

5 Robert Babos   (Slovakia)

Masters 50+ LightWeight

1 Armando Villa   (Spain)

2 Mahmoud Zare   (Iran)

3 Albert Szczygielski   (Poland)

4 Michal Sidik   (Czech Republic)

5 Takeshi Okumura    奥村武司   (Japan)

6 Asko Kankainen   (Finland)

7 Steven Travers   (Australia)

8 Sivalingum Pillay   (South Africa)

9 Taner Umul   (Turkey)

10 Erdene Dbat   (Mongolia)

11 Sergey Bublikov   (Russia)

12 Rajendra Shirodkar   (India)

Masters 60+

1 Alexander Yashankin   (Russia)

2 Miroslav Mraz   (Czech Republic)

3 Masayuki Kikuchi    菊池正幸   (Japan)

4 Karl Hanning   (Austria)

Masters 65+

1 Ahmed Esmat Sadek    احمد عصمت   (Egypt)

2 Shigeru Ihara    井原茂   (Japan)

3 Dion Friedland   (South Africa)

4 Chuluunbat Buyan   (Mongolia)


Classic Overall Winner

Mahdi Zatparvar

Classic Short

1 Seyedroohollah Mirnoorollahi   (Iran)

2 Seol Ki Kwan   (Korea)

3 Teymur Aslanov   (Azerbaijan)

4 Rene Kenda   (Austria)

5 Robert Horvat   (Croatia)

6 Tetsuya Hara    原哲矢   (Japan)

7 Michal Kertesz   (Slovakia)

8 Georgi Georgiev   (Bulgaria)

Classic Medium-Short

1 Mehdi Yarali   (Iran)

2 Justin Thacker   (South Africa)

3 Gabriele Giansante   (Italy)

4 Denis Bashkatov   (Russia)

5 Mahdad Akbari   (Germany)

6 Peep Reinart   (Estonia)

7 Yoo Seung Yong   (Korea)

8 Matias Kari   (Finland)

9 Suat Akgali   (Turkey)

10 Mustafa Bastas   (Turkey)

Classic Medium

1 Viktor Simkin   (Russia)

2 Adrian Ghit   (Spain)

3 Cristian Martinez   (Spain)

4 Mariusz Balazinski   (Poland)

5 Borys Khimion   (Ukraine)

6 Tomáš Horák   (Czech Republic)

7 Lukas Topinka   (Czech Republic)

8 David Hernandez   (Spain)

9 Aleksander Barbashin   (Russia)

10 Leonardo Giussi   (Spain)

11 Andrea Felici   (Italy)

12 Michael Horvath (2)   (Austria)

13 Gianluca Degan   (Italy)

14 Bogdan Nowakowski   (Poland)

15 Andrej Varga   (Slovakia)

- Selcuk Becki   (Turkey)

- Tuukka Heikkinen   (Finland)

- Yuriy Neklyudov   (Kazakhstan)

- Slaven Petrović   (Croatia)

- Artem Pyari   (Russia)

- Jurgen Silvano   (Belgium)

Classic Medium-Tall

1 Mahdi Zatparvar   (Iran)

2 Ali Emre   (Turkey)

3 Ildar Akhmetzianov   (Russia)

4 Imre Vähi   (Estonia)

5 Manuel Chalupka   (Austria)

6 Giorgio Levaggi   (Italy)

7 Marius Arlauskas   (Lithuania)

8 Volkan Altinbas   (Turkey)

9 Paolo Sgro   (Italy)

10 Andre Fourie   (South Africa)

11 Nikolay Stoyanov   (Bulgaria)

12 Alexander Baraulia   (Russia)

13 Mehmet Centeli   (Turkey)

14 Dzmitry Shagun   (Belarus)

15 Taavi Merisalu   (Estonia)

Classic Tall

1 Andriy Kukharchuk   (Ukraine)

2 Farshad Valipour   (Iran)

3 Tomasz Kornalewski   (Poland)

4 Lubos Malinak   (Slovakia)

5 Harald Schober   (Austria)

6 Mateusz Kolkowski   (Poland)

7 Carlos Blanco Sanjurjo   (Spain)

8 Aleksander Kaddour   (Norway)

9 Sergei Kolenchikov   (Russia)

10 Dmitry Bezuglov   (Australia)

11 Svetozar Milenković   (Serbia)

12 Andreji Andreev   (Bulgaria)

13 Juan Manuel Rodriguez   (Spain)

14 Boris Orava   (Czech Republic)

15 Gardar Omarsson   (Iceland)

- Tufan Andag   (Turkey)

- Konrad Balcerzak   (Poland)

- Oleksandr Chumakov   (Ukraine)

- Jooste Cornelius   (South Africa)

- Bernd Ebert   (Germany)

- Goran Juratović   (Croatia)

- Dmitrii Krylov   (Russia)

- Zack McGuire   (United Kingdom)

- Reza Panahi   (United Kingdom)

- Tyson Smith   (Australia)

- Ivan Valetic   (Croatia)

- Dražen Vrbančic   (Croatia)

Classic Junior

1 Konrad Balcerzak   (Poland)

2 Tomas Grib   (Slovakia)

3 Pavlov Danil   (Russia)

4 Chirila Lucian Gabriel   (Romania)

5 Oyunold Bodibold   (Mongolia)

6 Efrus Turker Yas   (Turkey)

7 Saiyinchagan   (Mongolia)

Classic Masters 40+

1 Brian Emerson   (Australia)

2 Bjorn Albinsson   (Sweden)

3 Sengee Otgontsend   (Mongolia)

Classic Masters 50+

1 Peter Rudling   (Sweden)

2 Mieczysław Nowacki   (Poland)

3 Jean Marc Shuttrump   (Czech Republic)

4 Vedat Seyhan   (Turkey)